Държавният департамент на САЩ е одобрил сделка за продажба на брегова противокорабна система на България на прогнозна стойност 620 милиона долара, съобщи американската Агенция за сътрудничество в областта на отбраната (DSCA). Докладът за възможната сделка вече е внесен в Конгреса, който предстои да я разгледа.
България е заявила намерение да придобие брегова ракетна система, която използва съвременни противокорабни ракети Naval Strike Missile (NSM). Тези ракети са предназначени да неутрализират морски цели от разстояние и се използват от редица съюзници в НАТО. Системата ще бъде съвместима с военните комуникации на алианса.
Освен самите ракети, сделката включва оборудване за управление и изстрелване, мобилни командни пунктове, специализирани превозни средства, сателитна навигация и техника за обучение на военнослужещи. Предвидена е също техническа и логистична поддръжка, която обхваща резервни части, документация, софтуер и помощ от американски специалисти за внедряване и експлоатация на системата.
Според американската страна, продажбата ще засили сигурността на съюзник от НАТО с ключово значение за стабилността в региона. Новата система ще увеличи способността на България да отговаря на съвременни заплахи, да изпълнява задачи по националната отбрана и да участва в съвместни операции с партньорски сили.
„Предложената продажба ще подпомогне целите на външната политика и националната сигурност на САЩ, като подобри сигурността на съюзник от НАТО“, подчертават от DSCA.
Основен изпълнител е норвежката компания Kongsberg Defence and Aerospace AS, която е производител на системата. Не се предвижда икономическо споразумение за компенсации (офсет), каквито често се договарят при подобни сделки – например чрез местно производство, инвестиции или трансфер на технологии. Възможни допълнителни условия могат да бъдат договорени директно между българската страна и компанията.
Реализацията на сделката ще изисква присъствието на до петима представители на САЩ и изпълнителя в България за срок до пет години. Според оценката на американската страна това придобиване няма да наруши военния баланс в региона, нито да повлияе на собствената ѝ отбранителна готовност.
Крайната стойност на сделката ще зависи от конкретните параметри на договора, бюджетните възможности и окончателното подписване на споразуменията.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: