Съветникът на Доналд Тръмп по националната сигурност - Майк Уолц пое „пълна отговорност“ за груповия чат, в който по погрешка е бил включен журналист и в резултат на това са изтекли строго секретни данни за планирани от САЩ въздушни удари в Йемен. Той си позволи да отправи и груби квалификации към главния редактор на The Atlantic Джефри Голдбърг.
Коментарите на Уолц дойдоха ден след като журналистът разкри, че е бил добавен към група в Signal, приложение за частни съобщения, в която са участвали вицепрезидентът Джей Ди Ванс, министърът на отбраната Пийт Хегсет, държавният секретар Марко Рубио и други високопоставени фигури, обсъждащи „оперативни детайли“ за планирани атаки на САЩ срещу хутите в Йемен.
Според статията на Голдбърг в „Атлантик“ именно Уолц по погрешка го е добавил в чата. Известният журналист останал незабелязан в групата, докато членовете на кабинета на президента обсъждали политики и координирали серия от бомбардировки, което критиците определиха като сериозно нарушение, застрашаващо националната сигурност.
В интервю за Fox News Уолц пое отговорността за създаването на чата в Signal, но не обясни как точно е станала грешката, вместо това, той отправи груби думи по адрес на Голдбърг, като го нарече "неудачник".
„Да, смущаващо е. Ще стигнем до дъното на това“, каза Уолц и допълни, че вината за грешката не е в служител, както преди това коментира американският президент Доналд Тръмп.
„Не е виновен служител. Аз поемам пълна отговорност. Аз създадох групата. Моя работа е да гарантирам, че всичко е координирано“, заяви Уолц, като едно от възможните обяснения е, че е добавил Голдбърг, като го е объркал с друг контакт.
"Разбира се, че не видях този неудачник в групата. Изглеждаше като друг човек. Дали го е направил умишлено или се е случило по технически причини, точно това се опитваме да разберем“, заяви съветникът по национална сигурност на американския президент без да посочи каквито и да било доказателства Голдбърг да е бил добавен „умишлено“.
Преди това Уолц нарече главния редактор на The Atlantic „дъното на журналистиката“ и критикува медиите, които се концентрират върху скандала.
По-рано Тръмп се опита да омаловажи пробива със споделянето военна информация, като определи случая като „единствената грешка за два месеца, която в крайна сметка не се оказа сериозна“. Той защити Уолц с думите „добър човек“, който „си е научил урока“.
Междувременно BBC разкри, че Signal фигурира в меморандум на Пентагона от 2023 г. като приложение, което не трябва да се използва за непублична информация, освен при специално одобрение. Експерти по сигурността предупредиха, че използването му за военни цели крие сериозен риск от пробиви, тъй като съдържанието може да бъде достъпено при изгубен или хакнат телефон.
Тайният военен чат, който разтърси САЩ, обиди Европа и разсмя Хилари Клинтън
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: