Сделка за изтребители за милиарди евро - това се очаква да е един от резултатите от двудневната визита на френския президент Еманюел Макрон в Сърбия, която започва в четвъртък. Но не само.
Подписване на споразумение Белград да получи 13 френски изтребители "Рафал" на стойност около 3 млрд. евро е една от точките в програмата на Макрон, който ще се срещне със сръбския си колега Александър Вучич. Вторият фокус е споразумение между Сърбия и френската енергийна компания EDF в сферата на ядрената енергетика.
Оръжейната сделка е ключовият момент, тъй като засега Военновъздушните сили на Сърбия разчитат основно на съветски изтребители МиГ-29. Договор с Франция може да прекъсне зависимостта на Белград от руски системи за отбрана.
Подобна доставка би помогнала на сръбската армия, но предизвиква и доста противоречия, като се имат предвид традиционно добрите отношения между Белград и Москва, както и агресивното понякога отношение на Сърбия към съседни държави.
Едно от основните притеснения е как Франция ще предоврати споделянето на технологията на изтребителите "Рафал" с Кремъл.
"Въпреки че съветниците му казват, че той не е наивен по отношение на авторитарното управление на Вучич, Макрон е склонен да симпитазира на сръбския лидер," коментира в навечиерието на посещението на френския президент RFI.
Радиото припомня още, че Вучич е на власт в страната от 2012 г. и въпреки че Сърбия има статут на страна кандидат за членство в ЕС, поддържа добри отношения и с Русия, и с Китай, както и с Унгария на Виктор Орбан - европейския приятел на режима в Кремъл.
Китайският президент Си Дзинпин посети Сърбия през май като част от обиколка, която включваше също Франция и Унгария, за да обещае още инвестиции на фона на тези, които и сега се изливат в балканската страна.
По отношение на Русия, Вучич е смятан за най-близкия съюзник на Владимир Путин в региона. Освен това двете държави имат добро енергийно сътрудничество, общи “православни ценности” и се противопоставят на независимостта на Косово.
След началото на войната на Русия в Украйна Сърбия се противопоставя на европейските санкции срещу Москва, но в същото време сръбски фабрики произвеждат оръжие за Украйна и страната отвори врати за украински бежанци.
Друго притеснение около сръбско-френската сделка за изтребители за 3 млрд. евро - но този път от сръбска страна, е дали тя няма да използва, за да бъде оказан натиск върху Сърбия да признае независимостта на Косово.
На този фон ден преди пристигането на Макрон в Белград Вучич заяви в интервю за AFP: "Има хиляди неща, които трябва да обсъдим. Ще подпишем много меморандуми за споразумения и много договори".
Визитата на френския президент идва по-малко от пет месеца, след като самият той беше домакин на сръбския държавен глава в Париж.
Тогава Макрон заяви, че "бъдещето на Сърбия е в Европейския съюз и никъде другаде."
Сега се очаква по време срещите си двамата президенти да обсъдят теми от сферата на икономиката, отбраната, енергетика и изкуствения интелект.
Малко преди началото на визитата, на 20 август, от Елисейския дворец заявяват, че посещението има за цел "да затвърди подкрепата на Франция за европейската принадлежност на Сърбия."
В програмата на Макрон освен срещи с официални лица са включени посещение на музей и на икономически форум, посветен на изкуствения интелект в град Нови Сад.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: