Шенген може да приеме Хърватия, но без България и Румъния Снимка: © Getty

Шенгенската зона може да се разшири на 8 декември само с Хърватия, но без да допуска България и Румъния.

Това показва процедурния ход на Чешкото председателство, което е предложило министрите в Съвета по вътрешна политика и правосъдие да гласуват отделно за присъединяването на Загреб, и отделно - за София и Букурещ.

  • Информацията, че ще се проведат две отделни гласувания на декемврийската среща на министрите от ЕС, е потвърдена от говорител на Чешкото председателството пред Euronews.
  • "Дневник" цитират и еврокомисаря по вътрешните работи Илва Йохансон, която също казва, че кандидатурите на България и Румъния ще се подложат на отделно гласуване от тази на Хърватия.

Ако това решение се потвърди, Хърватия ще постигне двоен напредък пред България в интеграцията си в ЕС за последната година - от 1 януари 2023 г. страната официално става и член на еврозоната, като ще замени националната си валута с еврото.

Официалната позиция на Европарламента и ЕК е, че и трите държави отдавна са покрили техническите изисквания за присъединяване към Шенген.

Нидерландия и Швеция обаче дават ясни сигнали, че не са съгласни с разширяването към България на зоната, свободна от граничен контрол.

Последната експертна мисия в България и Румъния се проведе само преди месец, като формалният извод е, че "и двете страни съществено са подсилили цялостното приложение на Шенгенската архитектура във всички нейни измерения" (според ЕК).

"И двете държави доказват, че имат образцово приложение на правилата на Шенген", се казва още в позицията на ЕК.

Хърватия няма подобни политически спънки - оценката на готовността ѝ за влизане в зоната се провежда между 2016 и 2020 г. През 2021 г. Загреб въвежда и допълнителен независим механизъм за проверка, който трябва да докаже, че се спазват човешките права на мигрантите и бежанците по границата. Този механизъм е удължен след 4 ноември 2022 г.

Съветът по правосъдие и вътрешни работи, в който членуват министрите от ЕС, ще реши дали да пусне трите страни в Шенген (или само една от тях) на 8 и 9 декември.

В Шенгенското пространство членуват 22 от 27-те държави в ЕС.

  • В зоната са: Австрия, Белгия, Дания, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Италия, Люксембург, Нидерланция, Португалия, Испания, Швеция, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Малта, Полша, Словакия, Словения;
  • Извън зоната по свое желание е Ирландия;
  • Извън зоната заради неуредени гранични спорове е Кипър.

Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024