Си Дзинпин и Путин затвърдиха „вечното си приятелство“ в Пекин Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


В навечерието на най-големия военен парад в съвременната история на Китай президентът Си Дзинпин прие руския си колега Владимир Путин за серия от разговори в Пекин. Срещата им бележи второто им лично общуване за два дни, след като преди това двамата лидери се видяха в Тиендзин.

Диалогът между Москва и Пекин бе представен и от двете страни като демонстрация на стратегическо партньорство. Путин заяви, че руско-китайските отношения са достигнали „безпрецедентно ниво“, а честите контакти между двамата лидери подчертават значението на това сътрудничество.

Си Дзинпин отвърна, че връзките между двете държави са „издържали изпитанието на международните промени“ и са образец за „вечно добросъседство, приятелство, всеобхватно стратегическо взаимодействие, взаимноизгодно сътрудничество и взаимна печалба“.

Китайският лидер заяви още, че Пекин е готов да работи с Москва за изграждането на „по-справедлива и разумна система за глобално управление“.

След официалните разговори китайският президент покани Путин на традиционен чай в резиденцията си „Джуннанхай“ – жест, който подчерта личното измерение на отношенията между двамата. Руският лидер благодари за топлия прием и отбеляза, че срещите му със Си се превръщат в „проява на дълбокото доверие и устойчивото стратегическо партньорство“.

Сътрудничеството се разгръща не само на политическо и символично ниво. Руската държавна компания „Газпром“ и Китайската национална петролна корпорация (CNPC) подписаха ново споразумение за увеличаване на доставките по газопровода „Силата на Сибир“ и по Далекоизточния маршрут, съобщи руската агенция РИА „Новости“.

Планът предвижда капацитетът да нарасне до 44 млрд. куб. м годишно от сегашните 33 млрд. куб. м по „Силата на Сибир“ и до 12 млрд. куб. м по Далекоизточния маршрут. Освен това е парафиран меморандум за изграждането на втори газопровод – „Силата на Сибир 2“ – и транзитния газопровод „Союз Восток“, който ще минава през Монголия.

Срещата в Пекин се проведе в рамките на отбелязването на 80-годишнината от края на Втората световна война. Утре Си Дзинпин ще бъде домакин на грандиозен военен парад, в който Русия също ще бъде представена. И двамата лидери подчертаха, че страните им като „основни победители във войната“ имат историческа отговорност да защитават международната справедливост.

Пътуването на Путин в Китай продължава четири дни, като вече премина през форума на Шанхайската организация за сътрудничество и тристранна среща Русия–Китай–Монголия.

Севернокорейският лидер Ким Чен Ун също ще присъства на парада по случай края на Втората световна война. По-рано днес той е преминал границата с Китай със специалния си брониран влак. Очаква се Ким Чен Ун да вземе участие в тристранна среща с лидерите на Китай и Русия.

От българска страна на събитието присъства делегация от БСП начело с партийния лидер и вицепремиер Атанас Зафиров. В Пекин е и министърът на регионалното развитие Иван Иванов.

България ще има вицепремиер и министър на парада в Китай, редом с Путин и Ким Чен-ун

Важно днес

Дечев иска смяната на главния секретар на МВР, но не на разследващите "Петрохан"

Мирослав Рашков може да бъде сменен само със съгласието на Илияна Йотова

22:03 - 20.02.2026
Важно днес

Милена Милотинова призова Кошлуков за "цивилизовано" предаване на властта в БНТ

"Изборът е факт и вписването е факт"

21:38 - 20.02.2026
Важно днес

Андрей Янкулов: За първи път се появи глас от прокуратурата, който поиска промяна

"Този много силен акт ще доведе до сериозни последици в правосъдната система"

21:00 - 20.02.2026
Важно днес

Отстранен прокурор обвини Сарафов в натиск и заплахи, че "ще загуби всичко"

Николов обяви Сарафов за човек, който нелегитимно заема функциите на главния прокурор

18:36 - 20.02.2026
Важно днес

Германските активи на „Роснефт“ преминават под държавен контрол

Според ЕК няма риск да бъде нарушена конкуренцията на европейския пазар

17:46 - 20.02.2026
Важно днес

Откриха потънал риболовния кораб, изчезнал край Маслен нос

Все още няма информация дали са открити следи от членовете на екипажа

17:25 - 20.02.2026
Важно днес

Върховният съд на САЩ отмени митата, наложени еднолично от Тръмп

Съдът прие, че президентът е длъжен да получи съгласието на Конгреса

17:14 - 20.02.2026
Важно днес

Благомир Коцев иска държавата да отпусне 300 000 евро за МБАЛ „Света Анна“

Парите са необходими за покриване на най-неотложните задължения на болницата

16:15 - 20.02.2026
Важно днес

Съоснователят на ASOS е загинал при падане от 18-ия етаж в Тайланд

Куентин Грифитс е паднал от жилищна сграда в курорта Патая

15:49 - 20.02.2026