Случаят „Дивайнгейт“ с участието на Урсула фон дер Лайен, Шарл Мишел и Реджеп Ердоган предизвика дипломатическо напрежение между Италия и Турция.
Италианският премиер Марио Драги нарече турския президент „диктатор“, след като на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ѝ беше отказан стол при визитата ѝ в Анкара и тя трябваше да седне на дивана, на метри от събеседниците си Ердоган и Мишел. В отговор на изказванията на Драги турските власти привикаха италианския посланик и спряха сделка на стойност 70 млн. евро.
Анкара беше поръчала хеликоптери на тази стойност от италианската компания „Leonardo“, но след критиките към Ердоган споразумението е било замразено, съобщават La Reppublica и Il Fatto Quotidiano.
Според италианските издания – турските власти настояват за официално извинение от страна на правителството в Рим, а не само от „обяснения по дипломатическите канали“. От правителството все още няма изявление, след като Драги атакува Ердоган на пресконференция в петък.
„Много, много съжалявам за унижението, пред което се изправи председателя на ЕК“, каза той. „С тези диктатори, с които трябва да си взаимодействаме, ни е нужен баланс, за да защитим общите си интереси. Всеки трябва да показва солидарност и да защитава равенството“.
Турският външен министър Мевлют Чавушоглу нарече изказванията на Драги „неприемлива популистка реторика“. Посланикът на Рим в Анкара беше извикан във външното министерство за обяснения.
„Това са неподходящи твърдения, които нямат връзка с италианско-турското приятелство и съюз“, каза вицепрезидентът Фуат Октай относно думите на италианския премиер. „Ако иска да разбере какво е диктатура, трябва да погледне към миналото на собствената си държава и ще види подобен пример“.
Според италианските медии – турските власти изпращат „заплашителни сигнали“. Те пишат, че поне три италиански компании, които действат на територията на Турция, са получили нота от местното правителство. Не се съобщава какво съдържа тя, а се посочва само името на една от фирмите – Ansaldo Energia, която изгражда електроцентрали.
Италианските политици подкрепиха премиера. Лидерът на „Лига“ Матео Салвини обяви, че „Турция изнудва ЕС“. „Смятам, че Европа не може да бъде изнудвана от един джентълмен, който използва за целта милиони бежанци“, каза той.
Шарл Мишел след "Дивангейт": Вината не беше моя
Тази тема беше една от основните по време на визитата на Фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел. Отношенията между Брюксел и Анкара са обтегнати от доста време насам, но поне двете страни успяха да удължат петгодишното споразумение на стойност 6 млрд. евро, при което ЕС осигурява финансиране на Турция в замяна на блокирането на емигранти по пътя им към Гърция и вътрешността на континента.
Лиа Куатрапеле от Демократическата партия също подкрепи Драги: „Той каза нещата, така както стоят. Ердоган е поставил пресата под натиск, както и академичната свобода. Арестува депутати и уволнява кметове. Резултатът е икономическа криза и липса на всякаква свобода“.
Джанлука Ферара от Движение „5 звезди“ дори поиска Италия да спре износа на оръжие към Турция.
Фон дер Лайен не е коментирала случая, който в Брюксел нарекоха „дипломатическо фиаско“. След срещата с Ердоган тя говори само за отказа на Турция от ратифициране на Истанбулската конвенция за защита на правата на жените. „Дълбоко съм загрижена от факта, че Турция се оттегли от конвенцията. Тя е с цел да защити жените и да предпази децата от насилие. Това е лош сигнал от Анкара“.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: