Скрита бомба със закъснител тиктака на жилищните пазари Снимка: © Getty Images

Повече от десетилетие след като сривът на ипотечните кредити в САЩ заплаши да разруши международната финансова система, сега отново се прокрадват признаци за катастрофа на пазара на недвижими имоти. Или поне това забелязва проницатеният поглед на Дейв Бърт, който бе един от малкото, предвидили колапса през 2008 г.

До 20% от жилищата в САЩ може да са надценени, коментира пред CNBC главният изпълнителен директор на фирмата за инвестиционни проучвания DeltaTerra Capital, която помага на клиентите си да управляват климатичния риск. Бърт изтъкна невъзможността на пазара да оцени излагането на жилищата на риск от наводнения.

Ако предупрежденията му се сбъднат, това може да означава срив на жилищния пазар, напомнящ този от 2008 г.

Бърт посочи възстановяването на Флорида след урагана Айда като пример за следващия голям системен проблем, за който трябва да се внимава. Събитието причини застраховани щети за 65 млрд. долара и доведе до рязко повишаване на цените на застраховките.

Междувременно това, че щатът е изложен на все по-силни и многобройни бури на фона на глобалното затопляне кара жителите на Флорида да мигрират. А това се отразява допълнително на цените и търсенето на жилища.

Забележките на Бърт идват заедно с и без това несигурните прогнози за пазара, където затягането на паричната политика през последната година доведе до скок на лихвите по ипотечните кредити до връх от близо 7%.

Въпреки че повечето инвеститори остават скептични по отношение на въздействието на климатичните рискове върху портфейлите им, неотдавнашно проучване предупреди, че жилищният пазар в САЩ може да е надценен с около 200 млрд. долара поради неоценени рискове от наводнения.

Анализът беше публикуван в средата на февруари в списание Nature Climate Change. Авторите на проучването са изследователи от Фонда за защита на околната среда, Фондация „Фърст стрийт“ и Федералния резерв на САЩ, като наред с други, моделират промените в риска от наводнения на ниво имот в САЩ през следващите три десетилетия и предупреждават, че домакинствата с ниски доходи са особено уязвими от обезценяване на стойността на жилищата.

Собствениците на жилища може да се окажат не достатъчно информирани за тези опасности, което пък да повиши риска за тях от внезапно намаляване на стойността на имотите им след покупка.

Когато купувате жилище, едно от най-важните съображения са разходите за поддържането му и мисля, че много важни решения се вземат въз основа на това“, посочи Бърт.

В проучването се отбелязва също, че годишните щети върху жилищната собственост могат да надхвърлят 32 млрд. долара. Средната годишна загуба може да нарасне с 26% до 2050 г.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

7-те най-опасни заблуди, в които попадат децата онлайн и как да им помогнем да ги разпознават

Международният Safe Online Global Report 2024 показва, че значителен дял от децата годишно попадат на рисково съдържание, а най-уязвими са онези, които вярват в погрешни представи за това как „работи“ интернет.

10:23 - 22.12.2025
Технологии

Мобилният интернет трафик в България се е увеличил с близо 100% само за две години

Българите използват услугите на телекомуникационния сектор все по-активно, като интернетът и мобилната свързаност са в центъра на ежедневието ни. 

10:20 - 22.12.2025
Важно днес

Актьорът от “The Wire” Джеймс Рансоун e открит мъртъв

Според разследващите Рансоун се е самоубил

10:00 - 22.12.2025
Важно днес

Мария Цънцарова потвърди, че е "свалена от ефира" и благодари за подкрепата

Тя се раздели със зрителите в петък с "ще се видим в понеделник", но сгреши

09:37 - 22.12.2025
Важно днес

Преговорите за мир в Украйна остават без резултат

Срещите са част от поредица дипломатически инициативи през последните седмици

09:36 - 22.12.2025
Важно днес

Руски генерал е убит при взрив в Москва

В колата на висшия военен е била поставена бомба, разследващите подозират украинските специални служби

09:17 - 22.12.2025
Важно днес

Радев повтори - "Трети март" е работа на "измамници и подставени лица на олигархията"

Антон Кутев прогнозира, че ако президентът не направи свой проект, ще загуби рейтинг

09:05 - 22.12.2025
Важно днес

„Slop“ - думата на 2025 г., родена от масовото AI съдържание онлайн

Смущаващо, абсурдно и очевидно фалшиво съдържание все по-често бива наричано „slop“.

09:05 - 22.12.2025
Важно днес

МВР охранява Пламенка Димитрова - свидетелката срещу Благомир Коцев. Тя иска пауза по празниците

Бизнесдамата е поискала от съда временно прекъсване

08:22 - 22.12.2025