Слаба ли е Европа? Снимка: © EC

Хваща ме откровен яд на наши демократи, че и тяхното депутатско представителство с постоянните натяквания, че Европа е слаба.

Не, Европа не е слаба.

Икономиката на Европа (с Великобритания) е втората най-голяма в света след САЩ. Нейният експорт за САЩ е над два пъти този на най-големия износител в света - Китай.

Колективната отбрана е пак втора в света след Китай - и по оръжеен капацитет, и по числен състав. И с изключения на някои видове оръжия - не толкова по-зле технологично от САЩ.

А при мобилизация може да е номер 1. Да, няма опит, но с Украйна има.

Европа с Франция и Великобритания е ядрена сила. Колективно произвежда най-много ядрена енергия.

Европа има потенциал да бъде технологична велика сила - само до преди 15 години бе номер 1 в комуникациите - спомнете си Нокиа. Всъщност, тя и сега е номер едно по комуникационно оборудване от 5 поколение.

Това, което на повърхността изглежда слабост, е нейният дизайн като проект за мир и демокрация. ЕС е най-грандиозния успешен проект за демокрация - за първи път в човешката история велики сили се отказват от правото на силата и предават част от суверенитета си на колективни европейски институции.

А малки страни като Малта, а и донякъде България с право на вето могат да спират всички решения, които смятат за неудобни. Представете си от какво искат да лишат България враговете на Европа у нас!

Намирането на консенсусни решения изисква време - затова ЕС изглежда бавен и муден. “Силни лидери няма” - постоянно се чува. Не, дизайнът на ЕС не позволява концентрацията на власт в един човек, с която да изглежда силен.

Дали трябва промяна - да! Защото ЕС е проектиран с възлагане на отбраната си на НАТО с допускането, че водещата сила САЩ винаги ще бъде либерална демокрация.

Какъв е пътят? Ясно е - към квази федерация. Защото всички проблемни области, които отслабват Европа - технологии, цена на енергията и отбрана/ сигурност са в компетенциите на … националните правителства.

Срещата при Макрон днес няма да е само как да се отговори на позицията на САЩ за Украйна. Свикани са държавните глави на най-големите армии плюс Дания, заради Гренландия и нейната логистична роля. Плюс Великобритания. Колективно тези армии са с по-голям числен състав от руската армия.

Но има наистина един голям проблем, пред който е изправена Европа - как да отговори на безмилостната информационна война, която вече се води не само от Изток, а и от Запад. Добре описана като казус от директор на Мета - по време на конференцията в Мюнхен - “дезонформацията се бори с повече информация”.

Bullshit!

Както казва Харари, повече информация по-често значи повече боклук, т.е. дезинформация. Нещо, добре познато у нас като “всички гледни точки”, които съсипаха нашата демокрация и я превърнаха в олигархия.

Нищо не може да замени търсенето на истината чрез наука, добросъвестни изследвания и проверка на фактите - което наричаме на жаргон “експертиза”.

Така е построена Уикипедия. А Х и вече ФБ - искат да изградят колективна мъдрост с повече мнения, в които човек да се изгуби, а собствениците на платформи да печелят от ангажираност. И около многото мнения да израстват крайнодесни политически проекти в техен интерес.

И така стигаме до що е то “свобода на словото”?

От което зависи бъдещето на Европа.


Евгений Кънев е макроикономист, доктор по икономика. Автор на книгата "Публично-частно партньорство" и на множество публикации за реформиране на българската държава.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

След кървавата атака на Цветница Путин обяви "Великденско примирие" в Украйна

45 минути преди обявеното примирие в небето над Украйна са били изстреляни дронове "Шахед"

17:25 - 19.04.2025
Важно днес

9-месечно бебе загина при тежък пътен инцидент по пътя Смолян - Девин

То трябваше да бъде транспортирано с медицинския хеликоптер до Пловдив

15:42 - 19.04.2025
Кино и сериали

Райън Гослинг ще участва в новия филм за "Междузвездни войни"

Премиерата на Star Wars: Starfighter е планирана за май 2027 година

13:36 - 19.04.2025
Важно днес

Трима души получиха шанс за живот след донорска ситуация

Донорът е 66-годишна жена, чиито близки решават да дарят органите ѝ

13:12 - 19.04.2025
Технологии

Хуманоидни роботи се състезаваха с хора на полумаратон в Китай

До финала след малко повече от час пръв стигна човек, а не робот

12:32 - 19.04.2025
Политика

САЩ може да признаят незаконно анексирания Крим за руски, за да има сделка за мир в Украйна

Подобен ход рискува да подкопае международните закони и договори, които Русия нарушава

11:42 - 19.04.2025
Важно днес

Върховният съд на САЩ спря депортирането на венецуелци по закон от XVIII век

Администрацията на Тръмп не спазва съдебни разпореждания

10:09 - 19.04.2025
Спорт

Когато Гунди игра за ЦСКА и митът за гола на “Уембли”

Легендата на "Левски" облича два пъти червената фланелка

09:51 - 19.04.2025