Слаба ли е Европа? Снимка: © EC

Хваща ме откровен яд на наши демократи, че и тяхното депутатско представителство с постоянните натяквания, че Европа е слаба.

Не, Европа не е слаба.

Икономиката на Европа (с Великобритания) е втората най-голяма в света след САЩ. Нейният експорт за САЩ е над два пъти този на най-големия износител в света - Китай.

Колективната отбрана е пак втора в света след Китай - и по оръжеен капацитет, и по числен състав. И с изключения на някои видове оръжия - не толкова по-зле технологично от САЩ.

А при мобилизация може да е номер 1. Да, няма опит, но с Украйна има.

Европа с Франция и Великобритания е ядрена сила. Колективно произвежда най-много ядрена енергия.

Европа има потенциал да бъде технологична велика сила - само до преди 15 години бе номер 1 в комуникациите - спомнете си Нокиа. Всъщност, тя и сега е номер едно по комуникационно оборудване от 5 поколение.

Това, което на повърхността изглежда слабост, е нейният дизайн като проект за мир и демокрация. ЕС е най-грандиозния успешен проект за демокрация - за първи път в човешката история велики сили се отказват от правото на силата и предават част от суверенитета си на колективни европейски институции.

А малки страни като Малта, а и донякъде България с право на вето могат да спират всички решения, които смятат за неудобни. Представете си от какво искат да лишат България враговете на Европа у нас!

Намирането на консенсусни решения изисква време - затова ЕС изглежда бавен и муден. “Силни лидери няма” - постоянно се чува. Не, дизайнът на ЕС не позволява концентрацията на власт в един човек, с която да изглежда силен.

Дали трябва промяна - да! Защото ЕС е проектиран с възлагане на отбраната си на НАТО с допускането, че водещата сила САЩ винаги ще бъде либерална демокрация.

Какъв е пътят? Ясно е - към квази федерация. Защото всички проблемни области, които отслабват Европа - технологии, цена на енергията и отбрана/ сигурност са в компетенциите на … националните правителства.

Срещата при Макрон днес няма да е само как да се отговори на позицията на САЩ за Украйна. Свикани са държавните глави на най-големите армии плюс Дания, заради Гренландия и нейната логистична роля. Плюс Великобритания. Колективно тези армии са с по-голям числен състав от руската армия.

Но има наистина един голям проблем, пред който е изправена Европа - как да отговори на безмилостната информационна война, която вече се води не само от Изток, а и от Запад. Добре описана като казус от директор на Мета - по време на конференцията в Мюнхен - “дезонформацията се бори с повече информация”.

Bullshit!

Както казва Харари, повече информация по-често значи повече боклук, т.е. дезинформация. Нещо, добре познато у нас като “всички гледни точки”, които съсипаха нашата демокрация и я превърнаха в олигархия.

Нищо не може да замени търсенето на истината чрез наука, добросъвестни изследвания и проверка на фактите - което наричаме на жаргон “експертиза”.

Така е построена Уикипедия. А Х и вече ФБ - искат да изградят колективна мъдрост с повече мнения, в които човек да се изгуби, а собствениците на платформи да печелят от ангажираност. И около многото мнения да израстват крайнодесни политически проекти в техен интерес.

И така стигаме до що е то “свобода на словото”?

От което зависи бъдещето на Европа.


Евгений Кънев е макроикономист, доктор по икономика. Автор на книгата "Публично-частно партньорство" и на множество публикации за реформиране на българската държава.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

ОИК София "отстреля" и кмета на "Слатина" Георги Илиев

"Това е подмяна на легитимно упражнено право на избор на гражданите на района"

20:40 - 20.02.2025
Важно днес

Кьовеши е поискала охрана за европрокурор в България, съобщи "Клуб З"

Теодора Георгиева е получила заплахи за живота си

18:50 - 20.02.2025
Важно днес

САЩ на Тръмп отказва да нарече Русия "агресор"

Форум на Г-7 е блокиран точно три години след началото на войната в Украйна

17:46 - 20.02.2025
Важно днес

Васил Терзиев обяви конкурс за нов главен архитект на София

Кандидатури се чакат до 6 март, а интервютата ще са публични

16:16 - 20.02.2025
Живот

Всеки може да прави чехли като Birkenstock, реши съдът

Федерален съд в Германия постанови, че сандалите на Birkenstock не могат да бъдат смятани за „авторски произведения на приложното изкуство“

15:15 - 20.02.2025
Важно днес

Хакери се похвалиха с източени данни от Върховния административен съд и публикуваха част от тях

Става дума основно за документи с имена и лични данни на служители

14:52 - 20.02.2025
Важно днес

Фалстарт на избора за нов ВСС - властта не успя да събере кворум

Опозицията и Бойко Борисов не бяха в залата и заседанието на парламента се провали

14:27 - 20.02.2025
Важно днес

Двама министри потвърдиха, че никой не е искал да изпращаме войски в Украйна (Обновена)

"Въпросникът" от САЩ е изпратен и до други страни от ЕС и НАТО

14:19 - 20.02.2025