Френската лаборатория в Монпелие, която е референтна за целия ЕС при изследването на проби за зарази по животни, потвърди наличието на чума и на антитела в пробите от овцете от фермата във Велинград.
Това е третата проба, която доказва безспорно, че вирусът циркулира в стопанството, но вместо да спази протокола за спиране на заразата, който включва и евтаназия на стадото, държавата сега ще чака екип от Европейската комисия.
Ръководството на Българската агенция по храните (БАБХ) показа резултатите от лабораторията в Монпелие, които потвърждават, че чума има, а вирусът е сходен с този, който циркулира в последните месеци в Гърция и Румъния.
Чумата по дребните преживни животни убива 70% от овцете и козите, които зарази, а останалите остават преносители. Затова и протоколът изисква те да бъдат евтаназирани - за да се предпазят всички останали животни.
Мерките срещу разпространение на заразата включват още определяне на санитарна зона от 3 или 10 км., където да е забранено движението на животни и продажбата на продукти от тях, както и дезинфекция на района. Едва след като и пробите от околната среда станат отрицателни, може да се възстанови и стопанството.
"Организмът изгражда антитела, но вирусът се запазва в лимфните възли и периодично, особено при стресови състояния, се отделя в околната среда", посочи зам.-министърът на земеделието доц. Деян Ставрев.
"Това е заболяване, което е особено опасно и не е характерно за ЕС и трябва да бъдат взети незабавни мерки за неговото ликвидиране," обясни д-р Борис Борисов, директор на Дирекция "Здравеопазване и хуманно отношение към животните" към БАБХ.
В противен случай разпространяването на вируса може да застраши целия сектор и изобщо износа на козе и овче мляко и месо от България.
Вместо да спазят регламента, утвърден в 178 страни, власите в България отказват да свършат работата си и вместо това сега ще чакат екип от Европейската комисия.
Това се случва, въпреки че още в началото на декември именно Европейската комисия призова за незабавно прилагане на мерки за ликвидиране на констатираното огнище на чума във Велинград.
Случаят с установената чума по овцете във Велинград стана повод за протести, вдъхновени от пропаганда. Те обаче изглежда изплашиха властите и вместо да си свърши работата, държавата обяви само забрана за движение на животни в област Пазарджик, като дори и след третата положителна проба реши да се скрие зад екип от ЕК, който да реши проблема във Велинград.
Ако чумата продължи да се разпространява, това може да удари целия животновъден бранш в България.
Карантина, но не и евтаназия за фермата във Велинград - напук на правилата
Малко или много са 1700 овце? Как се прави пропаганда, която може да затрие цял бранш
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: