След задържането на тримата ученици: Протестиращи надраскаха ПСА в подкрепа на Украйна

Ден след като полицията задържа трима десетокласници заради надпис „Save Ukraine“ на Паметника на съветската армия, пред монумента се проведе масов протест. Десетки граждани се събраха пред ПСА и го надраскаха с надписи „Окупатори“, „Убийци“, „Слава на Украйна“ и „Путин, вън!“.

Още във вчерашния ден, след задържането на тримата ученици, организаторите на демонстрацията помолиха всички участници да носят боя и спрейове.

Около паметника имаше и полиция, но тя не се намеси в акцията.

Появата на трима представители на ГЕРБ - Даниел Митов, Георг Георгиев и Никола Николов, доведе до скандал на демонстрацията. Протестиращите скандираха "Борисов е боклук" и в крайна сметка представителите на ГЕРБ бяха принудени да напуснат, съобщава в. "Сега".

Днес към протеста се присъединиха още кметът на район „Средец“ Трайчо Трайков и общинският съветник от „Демократична България“ Марта Георгиева. Те са представители на инициативата за премахване на паметнитка от центъра на София.

Марта Георгиева е заявила пред БТА, че е „недопустимо“ нахлуването на руски войски в независима Украйна. „Това е агресия, пред която цивилизованият свят не може да остане безучастен“.

„МВР - без повече арести на деца, моля!“, написа Трайков във Facebook. „Агресията на кремълския режим е не само против Украйна - тя отдавна е срещу устоите на свободния свят. Респект към хилядите руски мъже и жени, които въпреки репресиите излязоха да заявят, че не искат да бъдат част от това! Страданията на невинни хора трябва да приключат, а отговорните за тях да получат възмездие - както в крайна сметка винаги става”.

В четвъртък, когато започна руската инвазия в Украйна, бяха организирани протести срещу войната пред паметника в центъра на София. Районният кмет на "Средец" обяви, че започва и процедура по преместването на монумента от градината на база на решението на СОС, прието още през 1993 г. и неизпълнено досега заради протеста от страна на руското МВнР.



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Харвард каза "не" на Тръмп, но свободата ще струва скъпо на университета

"Нито едно правителство не бива да диктува на един частен университет какво може да преподава"

19:32 - 16.04.2025
Важно днес

Асен Василев: Ако някой е писал доноси за Пеевски, е било при управлението на ГЕРБ

"Не мисля, че някой от България може да задвижи ръката на президента на Щатите"

18:37 - 16.04.2025
Важно днес

Как Борисов спря сделката за реакторите с Украйна, за да чака "Тръмп, Мъск и Бил Гейтс"

Украйна още няма официална информация за решението

17:19 - 16.04.2025
Важно днес

След тест на полиграф, Васил Терзиев назначи главния архитект на София

ПП се разграничи от решението на Васил Терзиев

16:54 - 16.04.2025
Живот

Започва 12-ият сезон на #steniskanabala – кампанията в подкрепа на студенти без родители

Общата сума, събрана през годините, вече надхвърля 710 000 лв.

15:36 - 16.04.2025
Важно днес

Даниел Митов обвини "Боец", че пречи на разследване за контрабандата в Пловдив с осветляването ѝ

Министърът изнесе рецитал по случая, но без възможност депутати да му задават въпроси

14:59 - 16.04.2025
Важно днес

Тече процедура по изваждане на Пеевски и Горанов от санкциите за корупция по закона "Магнитски"

Бойко Борисов обяви, че Пеевски не е корумпиран, но не се налага да влиза в коалиция с него

14:01 - 16.04.2025
Важно днес

Николай Ненчев осъди прокуратурата за 50 000 лева

Тя го съдеше, че е увредил интереса на Русия и загуби на всички инстанции

13:45 - 16.04.2025
Важно днес

Пътят на Украйна към НАТО е необратим според Марк Рюте

Генералният секретар на НАТО се срещна с Володимир Зеленски и се размина със заявките на САЩ

13:02 - 16.04.2025