Андрей Гюров опитва да премести американските самолети от гражданското летище в София (Обновена) Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Премиерът Андрей Гюров е поискал анализ от министъра на отбраната дали американските самолети могат да бъдат преместени от гражданското летище като им бъде оказана съответната логистична подкрепа. Това съобщи самият той по време на блиц контрола в Народното събрание.

В отговор на въпроси от депутати Гюров припомни, че американските самолети са на столичното летище ден преди встъпването на служебното правителство в длъжност.

Решението е взето от кабинета "Желязков", след като военният министър Атанас Запрянов, който беше част и от редовното правителство, е получил нота от съюзниците ни.

"В тази кризисна ситуация това е нещо, което осигурява защита, което подсигурява сигурността на българските граждани в страната. Ще продължим да спазваме задълженията ни", посочи Гюров и отново подчерта, че на територията на България и въздушното пространство на страната не се предприемат никакви действия, свързани с акциите на САЩ и Израел".

"В случай, че постъпи такава нота, тя ще бъде внесена за решение в Народното събрание, както изисква законът", каза още Гюров.

Той за пореден път призова да не се всява излишна паника, която да се използва с предизборни цели. Повод за думите му станаха изказвания на депутати от "Възраждане", които спекулират с ударите срещу военна база в Кипър и прехваната от НАТО ракета в Турция.

Гюров обобщи и координираните усилия за успешна евакуация на български граждани от района на конфликта, като отхвърли обвиненията от страна на "ДПС-Ново начало" за "провал" и отбеляза, че дори Великобритания е започнала извеждането на британски граждани едва снощи.

Служебният премиер допълни, че снощи са кацнали още два самолета в България, с които в страната успешно са се завърнали 732-ма българи с полети от Абу Даби, Дубай, Оман и полет по механизма за сътрудничество от Рияд до Виена.

Служебният премиер обясни, че въздушното пространство на Обединените арабски емирства (ОАЕ) вече е отворено и могат да се извършват граждански полети. По думите му е дал задача всички туроператори да организират извеждането на клиентите си по най-бързия начин.

"Нашият приоритет е българските граждани да се върнат в родината, след това ще изясним ситуацията с туроператорите и заплащането на тези полети, които са задължение по принцип на туроператорите", допълни премиерът.

В първия си парламентарен блиц контрол участва само министър-председателят Андрей Гюров, тъй като времето не стигна за въпроси към правосъдния министър Андрей Янкулов. Т.нар. блиц контрол, съгласно правилника на НС, е в рамките на два часа

В редовния петъчен парламентарен контрол участват и останалите министри от кабинета.

Най-много въпроси има към служебния министър на вътрешните работи Емил Дечев.

Въпроси са отправени и към министъра на отбраната Атанас Запрянов, както и към министъра на земеделието и храните Иван Христанов.

Андрей Гюров: "Служебните министри нямат място в партийните централи"

Бизнес

Fox купува Roku - компанията, чиито устройства дават достъп до стрийминг услуги през телевизор

Сделката е за 22 млрд. долара и ще даде на Fox достъп до над 100 млн. домакинства по света

15:56 - 15.06.2026
Важно днес

"Шествието на семейството" се разграничи от Калина Сакскобургготска

Дъщерята на Симеон Сакскобургготски не е канена да участва в шествието, твърдят организаторите

15:49 - 15.06.2026
Живот

Отвъд решетките на поправителния дом: Проект, който дава шанс за по-добро бъдеще

„Общото между тези деца е, че те не са чувани, не са разбирани. Тези младежи не трябва да бъдат изолирани и наша грижа като общество е да работим и да общуваме с тях".

15:47 - 15.06.2026
Коли

Може ли една кола да победи паветата? Citroën C5 Aircross – голямата кола за малките градски нерви

Дали Марс и Венера имат различни изисквания към автомобила си?

14:59 - 15.06.2026
Важно днес

Военни компании, инфлуенсърка и епископ влизат в новия санкционен списък на ЕС срещу Русия

Мерките засягат общо 34 физически лица и 47 организации

14:50 - 15.06.2026
Важно днес

Делян Пеевски извади Йордан Цонев, Хамид Хамид и Байрам Байрам от ръководството на ДПС

Пеевски отрече слуховете за оставка

14:44 - 15.06.2026
Политика

Борис Епстайн убеди Тръмп да играе ва банк и спечели - но не всички в Белия дом го одобряват

Най-влиятелният адвокат в обкръжението на Доналд Тръмп

13:59 - 15.06.2026