Служители на компании дариха над 2 млн. лв. за различни каузи през 2023 г.

Над 2 млн. лв. са дарили служители на български компании за избрани от тях каузи през изминалата година.

Това обяви фондация BCause, която в края на февраури заедно с партньорите си, връчи своя Годишен знак на българските компании, които насърчават и развиват дарителството на работното място.

"Настоящата година е високосна - затова решихме да отбележим 10 годишнината от учредяването на наградите със събитие на 29 февруари", каза Елица Баракова, изпълнителен директор на фондация BCause.

Общо 2 384 777 лв. са дарени през 2023 г. само от служителите на номинираните 23 компании в конкурса Годишен знак "Отговорна компания - отговорни служители". Техни 8661 служители са положили повече от 66 000 часа доброволчески труд през изминалата година.

Годишното отличие се връчва от фондация BCause, Българското дружество за връзки с обществеността (БДВО) и Българската асоциация за управление на хора (БАУХ) и Асоциацията на специалистите по устойчивост (АСУ).

Тази година в конкурса се включват компании от различни бизнес сектори - търговски вериги, банково дело, телекомуникации, информационни технологии, аутосорсинг, комуникации, машиностроене, електроника и други, с общо повече от 51 000 служители.

Миналата година събраните средства са 1,186 млн. лв и повече от 41 хиляди часа доброволчески часа.

През 2002 г. фондация BCause създава първата българска професионална програма за дарителство по ведомост, с която всеки служител, работещ на трудов договор, може да дарява ежемесечно - директно от заплатата си - за любима кауза или благотворителна организация. ​Служителят избира каузите и определя размера на дарението, а работодателят го превежда по банков път към фондацията. Най-популярните каузи сред дарителите по ведомост през 2023 година са генерирали от 5000 до 20000 лева, а средствата са отивали за социални, здравни, образователни и природозащитни каузи, в помощ на животни и каузи свързани с бедствия.

Другата популярна форма за подкрепа са SMS даренията чрез единния дарителски номер DMS 17 777. Той е въведен у нас през 2007 г. съвместно от фондация BCause и Български дарителски форум, и с партньорството на трите български мобилни оператора.

От 2015 година, освен чрез еднократно изпращане на SMS-и, може да се дарява и чрез SMS-абонамент. Стойността на абонамента може да е 2 или 5 лева за една избрана кауза, а сумата за дарението се добавя към месечната сметка за телефон.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

"Арсенал" оцеля в дербито с "Юнайтед" във Висшата лига

Победа на "Олд Трафорд" за хората на Артета

20:25 - 17.08.2025
Политика

Русия се е съгласила на териториални "отстъпки" и гаранции за сигурност за Украйна, казва Стиф Уиткоф

Заленски допусна като възможни мирни преговори, които започват от сегашната фронтова линия.

18:41 - 17.08.2025
Важно днес

Съдът остави за постоянно в ареста шофьора, причинил тежката катастрофа с автобус в София

Свидетели в автомобила твърдят, че Илиев е карал със скорост между 170 и 200 км/ч.

17:06 - 17.08.2025
Важно днес

Нови пожари пламнаха край Велико Търново и Несебър

Главният път Велико Търново - Гурково в района на Присовските завои временно е затворен.

15:10 - 17.08.2025
Политика

Тръмп се надява на тристранна среща с Путин и Зеленски още следващия петък

По информация на CNN, срещата ще се осъществи само ако преговорите между двамата лидери в Белия дом, насрочени за понеделник, 18 август, преминат успешно.

13:22 - 17.08.2025
Важно днес

Млад мъж загина след падане под Мусала, спасителният хеликоптер е бил без лебедка

Спасителният хеликоптер е кацнал близо час след подаването на сигнала.

12:00 - 17.08.2025
Важно днес

В Сърбия протестиращи се опитаха да подпалят офиса на управляващата партия по време на пореден антиправителствен протест

В Белград, Нови Сад и Валево се стигна до сериозни сблъсъци между протестиращи и полиция.

10:53 - 17.08.2025
Важно днес

Задържан е евентуалният причинител на пожара в Българово, огънят е овладян

Причините за пожара се разследват, образувано е досъдебно производство.

10:26 - 17.08.2025
Важно днес

Прокуратурата ще иска постоянно задържане под стража за шофьора, врязал се в автобус в София

Софийска градска прокуратура привлече като обвиняем водачът на автомобила 21-годишният Виктор Илиев.

09:56 - 17.08.2025