Граждани излязоха в подкрепа на украинците по повод третата годишнина от войната Снимка: © Булевард България

Граждани излязоха днес на шествие в центъра на София, за да демонстрират подкрепата си за Украйна и европейския път на България.

Демонстрацията "Заедно за Европа, заедно за Украйна" се провежда в деня, в който се навършват 3 години от началото на руската инвазия в Украйна.

Множество граждани се включиха в шествието, което започна пред сградата на президентството. Участниците скандираха "Тук не е Москва!".

Пред излезлите хора говориха и политически представители, включително бившият премиер Кирил Петков и депутатите Ивайло Мирчев, Манол Пейков и други.

Изказвания имаше и от активисти и общественици, сред които и украинци.

Сградата на Министерския съвет беше осветена в цветовете на украинското и българското знаме като символичен знак за подкрепата на нападнатата държава.

Шествието за Украйна завърши пред сградата на председателството на Европейската комисия в София, където в събота вандалстваха от "Възраждане.

Присъстващите осветиха пространството с мобилните си телефони, за да покажат, че Европа е силна и обединена.

Извън София подобни шествие в подкрепа на Украйна се проведоха и в други български градове. Десетки украинци и съпричастни с тях жители на Пловдив се събраха пред катедралния храм "Света Богородица" в Стария град, където запалиха свещи и почетоха паметта на жертвите от войната, предава БТА.

Група граждани се събраха тази вечер и пред Паметника на свободата в центъра на Русе в знак на солидарност с украинския народ.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

2-часовият разговор между Тръмп и Путин се оказа "информативен", но безрезултатен

Джей Ди Ванс казва, че САЩ могат да се откажат от войната в Украйна, тъй като преговорите са в безизходица

19:58 - 19.05.2025
Важно днес

Край на блокадата: Градският транспорт в София тръгва от вторник

След 6 дни на блокада наземният градски транспорт в София отново ще работи от вторник.

18:45 - 19.05.2025
Спорт

Преди финала за Купата: теренът на “Васил Левски” е в лошо състояние

Сериозно предизвикателство след финала на шоуто „Като две капки вода”

18:43 - 19.05.2025
Важно днес

Столичани излязоха на протест в подкрепа на кмета Васил Терзиев и "срещу мафията"

"Демокрацията е диалог - не синдикален шантаж", гласят плакати

18:10 - 19.05.2025
Важно днес

Тръмп иска разследвания срещу Бийонсе и Брус Спрингстийн

Звездите са "виновни" за подкрепата си за Камала Харис, вярва президентът на САЩ

17:00 - 19.05.2025
Важно днес

Инфлацията в България ще спадне през 2026 г., напук на внушенията срещу еврото

ЕК представи икономическата си прогноза за тази и следващата година

16:42 - 19.05.2025
Кино и сериали

"Пушилка" по Max - високоскоростно приключение от старата школа

Джош Холоуей (Lost) влиза в ролята на най-добрия шофьор на мафиотски бос

16:30 - 19.05.2025
Важно днес

ПП-ДБ: Борисов се отказа да "наказва" софиянци, защото подцени ситуацията

"Да, България" поиска оставките на бордовете на транспортните дружества, които обслужват градския транспорт в София

15:18 - 19.05.2025
Пътуване

Ryanair вдига цените на билетите след спад в годишната печалба

Пътуванията с авиокомпанията ще поскъпнат с до 6% това лято

14:55 - 19.05.2025