София подготвя да забрани карането на електрически тротинетки на определени места Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Столична община ще регулира движението с тротинетки в София, като предвижда забраняването на този вид транспорт в определени зони като паркове, площади, пешеходни зони и тротоари.

За нарушаването на правилата ще се налага глоба от 50 лв. Мерките еключват ограничителна скорост до 25 км/ч, а в "забранените зони" превозните средства ще могат само да се бутат или да се движат с до 5 км/ч. Така за електрическите тротинетки на практика ще важат същите правила като за велосипедите.

Предложенията са направени от групите на ГЕРБ и "Патриоти за София", които разполагат с мнозинство в Столичния общински съвет. По думите на председателя на съвета Георги Георгиев идеята не е да се воюва с екологичния транспорт, а да се въведе ред.

Обхватът на мерките се простира и до компаниите, които предлагат електрически тротинетки под наем в столицата. Те могат да получат глоба от 300 лв, ако не приберат изоставена тротинетка.

Градската управа ще разгледа предложенията в комисиите на съвета и се очаква до края на месец юли те да бъдат приети и да влязат в сила през август.

По данни, изложени от Георгиев, фирмите предлагат общо 2000 тротинетки под наем в София, а частните, които не са регистрирани, са около 8000. Броят на инцидентите с този вид транспорт е зачестил, а потърпевши най-често са пешеходците. През 2022 г. са регистрирани 160 подобни случая.

Важно днес

ДПС на Пеевски печели в Турция след закриването на над 100 секции

Реалните гласове за Пеевски не са се повишили, но той вече води пред АПС

06:18 - 20.04.2026
Важно днес

Вотът в чужбина според ЦИК: Радев бие ПП-ДБ, "Възраждане" се топи

ГЕРБ биха били малко над бариерата, ако вотът зависеше от българските общности

04:20 - 20.04.2026
Важно днес

ЦИК при 51.12% обработени протоколи: ПП-ДБ води пред ГЕРБ, "Възраждане" прескача прага

Победителят Румен Радев държи над 30% преднина пред втория

04:18 - 20.04.2026
Важно днес

Румен Радев след изборите: Европа стана жертва на своите амбиции да е морален лидер в свят без правила

Радев обърна слогана "Силна България в силна Европа", като призова за подновяване на диалога с Русия

22:21 - 19.04.2026
Важно днес

В 206 секции видеонаблюдението не е сработило

Министерството на електронното управление (МЕУ) съобщи, че към 21.00 часа 99% от системите за видеонаблюдение при броенето на гласовете функционират нормално

21:51 - 19.04.2026
Важно днес

ПП-ДБ: Коалицията ни е единственият гарант за европейския път на България

"Предстоят тежки дни за демонтаж на модела Борисов-Пеевски", заявиха от ПП-ДБ

21:46 - 19.04.2026
Избори 2026

За първи път от създаването си ГЕРБ губи с толкова голяма разлика

Партията на Бойко Борисов никога не беше падала под 20% подкрепа

21:40 - 19.04.2026
Важно днес

"Изборите приключиха, ние не". МВР с над 900 сигнала за купуване на гласове в полза на ДПС и ГЕРБ

"Оставаме на терен и утре, и вдругиден, така ще бъде и занапред", каза главният секретар на МВР Георги Кандев

21:21 - 19.04.2026