„Софиямед“ вече разполага с втори робот Da Vinci

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


УМБАЛ „Софиямед“ вече има втора роботизирана хирургична система Da Vinci. Новината идва в навечерието на 14-ата годишнина на лечебното заведение на 9 май.

Болницата е сред малкото в София с две платформи за роботизирана хирургия от последно поколение. Те се използват в коремната и гръдната хирургия, урологията и гинекологията.

Новата система е модел Da Vinci X и допълва вече наличния робот Xi. Тя е част от стратегията на болницата за развитие на минимално инвазивната медицина, която позволява по-бързо възстановяване, по-кратък болничен престой и по-висока прецизност при операциите.

„С двата робота Da Vinci – Xi и X, както и с новите скенер и ЯМР с изкуствен интелект, затваряме цикъла на „умната медицина“. За пациента това означава сигурност – както в диагнозата, така и в лечението“, коментира управителят на болницата д-р Йордан Пелев.

Новата система ще се използва основно в Клиниката по урология, където необходимостта от роботизирани операции нараства, особено при пациенти със злокачествени заболявания на бъбреците и простатата.

Da Vinci X осигурява 3D визуализация с висока разделителна способност, която позволява да се виждат детайли извън възможностите на човешкото око. Хирургът управлява системата чрез специална конзола, което дава изключителна прецизност и контрол по време на интервенцията.

Технологията позволява извършването на сложни операции по щадящ начин, с по-малко болка, по-нисък риск от усложнения и по-бързо възстановяване за пациентите, като същевременно разширява възможностите на медицинските екипи.

Завод за хирургичните роботи da Vinci отвори врати в Първомай

Важно днес

Николай Вълканов: Справедливата цена е пазарната

По думите му мерките на "Прогресивна България" не работят за хората

08:30 - 20.05.2026
Важно днес

Си Дзинпин посрещна Путин в Пекин, за да говорят за газ и нов световен ред

Китай повтаря с руския президент церемониите от визитата на Тръмп

07:55 - 20.05.2026
Важно днес

Зрелостниците решават вариант номер 8 на матурата по БЕЛ

На изпит ще се явят над 53 000 ученици, които завършват 12. клас

07:31 - 20.05.2026
Важно днес

Taiwan Travelogue спечели международния "Букър" за 2026 г.

"Остайница" на Рене Карабаш имаше шанс за една от най-престижните литературни награди в света

23:55 - 19.05.2026
Важно днес

Virginia Records ще съди всеки, който опитва да си присвои марката Bangaranga

Филип Харманджиев, който искаше да продава кисело мляко Bangaranga, вече е оттеглил заявката си

21:15 - 19.05.2026
Кино и сериали

Проектът за филма „Дълговете на инспектора“ получи награда в Кан

В главните роли са Алена Вергова и Захари Бахаров, а снимките започват тази есен

20:39 - 19.05.2026
Важно днес

Жалба в КЗК спря поръчката за Националната детска болница

Жалбата е подадена от дружеството, което проектира детската болница в Бургас

18:38 - 19.05.2026