Съветник на Тръмп обяви, че САЩ "имат право" да получат Гренландия Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Един от най-близките съветници на Доналд Тръмп - заместник-ръководителят на администрацията в Белия дом Стивън Милър, каза, че Съединените щати имат право да поемат контрол над Гренландия и че при необходимост това може да стане и със сила.

В интервю за CNN Милър повтори амбициите на Тръмп да сложи ръка върху Гренландия и добави, че армията на САЩ е толкова силна, че никоя държава няма да воюва с Америка за бъдещето на Гренландия.

„Съединените щати трябва да имат Гренландия като част от САЩ. Няма нужда дори да се мисли или говори за това в контекста на военна операция“, каза Милър. Той така и не даде директен отговор на въпроса дали САЩ ще използва военна сила срещу Гренландия, но уточни, че международният ред се определя от сила и “железните закони на света”, а не от дипломатически принципи и правила.

„Живеем в свят, в който можеш да говориш колкото искаш за международни любезности и прочее,“ каза заместник‑шефът на Белия дом пред CNN. „Но живеем в реалния свят … свят, който се управлява от сила, власт и мощ.“

Милър постави под въпрос правото на Дания над полуавтономната територия, като попита защо Дания "претендира" за власт над Гренландия. Той посочи още, че САЩ са „силата в НАТО“, което според него оправдава американския интерес към Арктическия регион.

Съпругата на Милър, Кати Милър – бивша служителка на Белия дом и подкастър – допълнително засили напрежението с публикация в социалните мрежи. Тя сподели карта на Гренландия, покрита с американското знаме, с надпис „СКОРО“, което мнозина възприемат като знак за намеренията на администрацията.

Изказванията на Милър и Тръмп предизвикаха остра реакция в Европа. Датският премиер Мете Фредериксен подчерта, че нападение срещу Гренландия ще означава край на НАТО, а водещите европейски лидери се обединиха в обща позиция, че решенията за бъдещето на острова трябва да се вземат от самите гренландци и от техния датски съюзник.

Важно днес

Служебният кабинет застава твърдо в подкрепа на Украйна

Андрей Гюров потвърди намеренията на България в среща на "Коалицията на желаещите"

19:52 - 24.02.2026
Важно днес

Кабинетът "Желязков" е похарчил над 1 млрд. евро в последните си дни

Служебният кабинет започва преглед на всички обществени поръчки

17:59 - 24.02.2026
Бизнес

Софтуерната компания Sirma вече се търгува и на Франкфуртската фондова борса

Компанията е втората след Shelly Group, която предприема такава стъпка

16:57 - 24.02.2026
Бизнес

Николай Колев от ФЬОНИКС Фарма: Разговорът за здраве трябва да започне от ранна детска възраст

Как помага програмата за обучение, за да има следващо поколение по-здрави българи

16:20 - 24.02.2026
Важно днес

"Остайница" на Рене Карабаш - втори български роман е в списъка за "Международен Букър"

Английският превод на книгата стигна до най-престижната литературна награда

16:13 - 24.02.2026
Важно днес

ДБ подозира БСП в сделка - Изборния кодекс срещу "червен" подуправител на БНБ

"за подуправител на БНБ да бъде избран някой верен партиен кадър на БСП от тези, които ще се пенсионират"

15:49 - 24.02.2026
Здраве

Във Великобритания се роди първото бебе след трансплантация на матка от починал донор

Това е едва третият подобен случай в Европа

15:34 - 24.02.2026
Важно днес

Съдът отказа на Емил Кошлуков да спре избора на Милена Милотинова

СЕМ: Ако беше допуснато спиране, то щеше да доведе до непоправими вреди за БНТ

15:33 - 24.02.2026
Важно днес

Прокуратурата иска съдействие от САЩ и Европол по случая "Петрохан"

Търси се помощ за анализ на открити електронни устройства

15:19 - 24.02.2026