Спряната сделка на "Еврохолд" с ЧЕЗ се връща в КЗК

Комисията за защита на конкуренцията ще трябва да преразгледа сделката за покупката на "ЧЕЗ България" от "Еврохолд" заради допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила. Това е решението на Административния съд - София област, който беше сезиран от двете дружества през ноември 2019 г. заради отказа на КЗК да одобри придобиването.

Решението на съда е първоинстанционно и може да се обжалва пред ВАС.

В мотивите на съдебното решение се посочва, че КЗК е нарушила срока за задълбоченото проучване по преписката за ЧЕЗ, като само за две седмици е постановила отказ на енергийната компания да смени собственика си с "Еврохолд". Законът за защита на конкуренцията предоставя възможност в 30-дневен срок от публикуването на решението за начало на задълбоченото проучване заинтересованите лица да представят информация или становища относно ефекта от бъдещата сделка.

"В конкретния случай, този срок не е бил спазен и по този начин е препятствано правото на защита не само на участниците в концентрацията, но и възможността на всички заинтересовани лица да вземат отношение и изразят становище по ефекта на концентрацията на засегнатите пазари", се казва в решението.

Сред откритите нарушения в работата на КЗК по случая е това, че не е дадена възможност на участващите в сделката страни да представят становища по предварителните заключения на комисията, както и да предложат мерки, чрез които да се преодолеят изцяло конкурентните проблеми, установени от комисията в хода на проверката.

"... КЗК практически е постановила оспореното решение, с което е забранила нотифицираната сделка, без да извърши задълбочено проучване, като премине през законово определените фази. Това е така, защото от една страна проучването е проведено едностранно - единствено от КЗК е била активна страна, като изцяло е пренебрегната възможността и правото на участие на засегнатите страни. На тях не им е предоставена възможност да се запознаят с материалите събрани по инициатива на КЗК и да изложат своите становища по преписката. Те не са били допуснати да обсъдят и анализират предложените мерки за запазване на ефективната конкуренция. От друга страна, производството е проведено изключително формално и без да са спазени сроковете предвидени в закона и без да се гарантират правата на участниците в концентрацията", се казва в решението на съдебния състав.

Комисията не е приела предложението за организирането на работни срещи, на които да се обсъдят възможности за поемане на конкретни ангажименти, нито е анализирала мерките предложени от участниците в концентрацията, чрез подлагането им на „пазарен тест“, съобразно изискванията на собствените си правила, открива още съдът.

Затова решението за забрана на концентрацията между ЧЕЗ България и Еврохолд се отменя, а преписката по случая се връща в Комисията за защита на конкуренцията за ново произнасяне.

КЗК е осъдена и да плати съдебните разноски по процеса.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple слуша руската цензура и спира достъпа до медии

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024