"Стегни се" vs "Отпусни се" - спортният психолог Поли Хаджиянкова за разликите между мъжете и жените Снимка: © Мира Дерменджиева за BoulevardBulgaria.bg

Напрегнат и равностоен баскетболен мач. Фаул. Две наказателни стрелби. Баскетболистът застава на линията, за да стреля първия път - и пропуска. Българският треньор му дава наставление: “Хайде, стегни се”.

Идентична ситуация, само че треньорът е американец. Наставлението след първия пропуснат наказателен изстрел е: “Отпусни се”. Защо?

С тази шега започва разговорът ни с Полина Хаджиянкова. Професията ѝ е спортен психолог. Тя е бивша професионална баскетболистка, но вече отдавна е преминала границите на любимия си спорт, защото работи с топ атлети от най-различни сфери.

Разликата между “Стегни се” и “Отпусни се” е въпрос на народопсихология, индивидуален подход и, както Поли отбелязва, на емоционална интелигентност.

Има ли обаче разлика, ако човекът “на горещия стол” е мъж или жена? Не просто има, огромна е. Точно това е и поводът да си говорим с Поли.

Полина Хаджиянкова

Полина Хаджиянкова е бивша професионална баскетболистка, а сега е сред най-утвърдените имена в спортната психология в България. Работи с много елитни спортисти и отбори - както у нас, така и в чужбина.

Като състезателка е носила екипите на редица европейски клубове в Испания, Германия, Швейцария и Италия. Играла е и в колежанското първенство на САЩ, в първодивизионния Айона Колидж, Ню Йорк. Бакалавър е по психология от същия университет, както и магистър по Спортна психология в НСА „Васил Левски“. В момента е отчислен докторант пред защита на дисертацията и вече хоноруван преподавател в спортната академия.

Майка ѝ е легендата на българския баскетбол Нина Хаджиянкова – част от славния отбор на “Левски”, който печели Купата на европейските шампиони през 1984 година. Баща ѝ е едно от големите имена в спортната журналистика – Румен Хаджиянков.

Накратко изводите:

  • Ниската самооценка пречи на жените да се посветят на спорта
  • 15 минути и 9 секунди спорт са достатъчни човек да се отърси от психическия товар
  • В професионалния спорт женски колектив се гради много по-трудно
  • Жените са по-общителни и приемащи, докато мъжете са агресивно-конкуриращи се
  • Жените по-лесно възприемат няколко информационни потока, докато мъжете отказват да правят няколко неща едновременно
  • Подходът спрямо двата пола трябва да бъде различен

Повод за срещата ни е едно мащабно проучване на ASICS за половите различия по отношение на спорта. В изследването участват 24 959 души от цял свят, чиито споделени истории рисуват една не толкова оптимистична картина за способността на жените да се посветят на спорта.

Сред факторите, които те посочват, че им пречат, са ниската самооценка, очакванията към „задълженията на пола“, заплашителната среда и отговорностите, свързани с отглеждането на деца.

“Във времето, в което живеем, при жените има много повече допълнителни рискови фактори - неудовлетвореност от тялото, очакване за сваляне на килограми, както и всички хранителни разстройства. Влиянието на социалните мрежи и непрекъснатите сравнения засягат и момичета, които са на възраст, в която формират идентичността си”, посочва Поли.

Тя разбира какво тревожи жените в спорта - не само заради професията си. Била е професионална спортистка и е трябвало да се доказва в конкурентна среда. Била е “различна”, защото е играла в чужбина. А сега е майка, която има изключително натоварено всекидневие, но продължава да тренира и да поддържа форма.

Мит ли е идеята, че жените с деца нямат време да спортуват?

“По отношение на заетостта е много индивидуално. Не може да си в къщата на някого, за да знаеш дали наистина е толкова непосилно да отдели време да спортува”.

Поли признава, че не ѝ е лесно да съчетава работните ангажименти с тези, свързани с домакинството, и да отделя време да тренира. Все пак успява да го прави, а като бивш професионален спортист трудно влиза и във време под 1 час за тренировка.

“Аз реално не съм имала отпуск по майчинство. Само месец и половина не работих, след като родих. Разбира се, след това започнах на малко по-бавни обороти” споделя тя.

Макар да има немалко случаи на обективна невъзможност да се отделиш от ангажиментите си, много хора просто си намират оправдания, за да не спортуват.

А понякога само 15 минути могат да бъдат достатъчни човек да се отърси от психическия товар.

Кампанията на ASICS "15 Minutes Weight Loss” акцентира върху ползата от движението и спорта не само за тялото, но и за ума. Обществото набляга върху упражненията само за отслабване или изграждане на мускулна маса, а идеята на кампанията е да покаже силата на упражненията и спорта върху това да свалят тежестта от ума ни.

Взаимодействието между ума и тялото е много важна. Това са двете страни на една и съща монета. Доброто физическо здраве помага за менталното благополучие. Тялото ни е устроено да се движи. Залежи ли се човек, нищо добро не го чака. Движението помага за всички системи в тялото ни: опорно-двигателна, сърдечно-съдова, дихателна, ендокринна, имунна”, отбелязва Поли.

Редовните тренировки помагат за регулирането на всички процеси в тялото. Един от примерите за положителния ефект върху психиката е т.нар. “Runner's High” - еуфорията и освобождаващото чувство, които можем да усетим по време на бягане в парка или на пътеката.

Това е и усещането, заради които си струва човек да преодолее всичките си страхове и да предприеме стъпка към по-добро.

А за да може все повече хора да поемат по пътя на спорта, е важно знаем какво ни прави различни един от друг.

“Признавам, че като спортист никога не съм имала проблеми с това, че треньорът ми е бил мъж, например. Всички мои треньори, независимо от пола, са били много големи професионалисти. Разбира се, има много голяма разлика между това да си треньор на мъжки или женски отбор - в моя случай, на баскетболен тим. Има специфики по отношение на това как по-добре да управляваш мъжки и женски отбор”, казва тя.

Когато ги разбираме, можем да намерим много важни отговори по отношение на жените и спорта - какво може да ги спира, какво ги мотивира и как възприемат информация.

“Жените са по-дисциплинирани и отговорни, но по-непостоянни в дългосрочен план. Друга разлика е, че при мъжете няма толкова вложена емоция, докато при работата с жени има много повече странични фактори, с които треньорите трябва да се борят. Женски колектив се гради много по-трудно”, отбелязва спортната психоложка.

Тя има дългогодишен опит в сферата, а от гледна точка на времето и опита си знае, че е въпрос на правилни техники и знания, които да променят перспективата на човек.

“За мен спортната психология беше естествено продължение на развитието ми. Случи ми се възможно най-добрият сценарий. Сега си давам отговор на много въпроси, които са ме тормозили в моята спортна кариера. Разбирам и адски много казуси, свързани с мои съотборнички”.

Много е важно един треньор да бъде емоционално интелигентен, не всичко е да научи 55 тактики или 160 комбинации в атака и 200 вида упражнения, за да развива спортно-теническия и тактическия потенциал на състезателите си. В крайна сметка, ако не може да разбере разликата в хората и в техните потребности, той губи колектива”.

Комуникацията при половете също е различна - жените са по-общителни, докато мъжете са агресивно-конкуриращи се, което означава, че каналите за възприемане на информация също са различни.

Или иначе казано, ако искаш да накараш мъж да спортува, би било много по-лесно да го мотивираш, като го убедиш, че трябва да стане по-добър от някого. За жена обаче аргументите трябва да са различни.

“Ако в един отбор има конфликт - на тренировка или по време на мач, може да се използват обидни епитети. И това е нещо, което остава у жените не с дни, седмици или месеци, а може да бъде с години. Мъжете може и да се сбият на момента, но на следващия ден да са си добри съотборници. Тоест, едните е много по-вероятно да имат физически сблъсък, но той да бъде забравен. Докато при другите до такъв едва ли ще се стигне, но разменените реплики и погледи оставят трайна горчилка”.

Различен е и подходът към възприемането на нови задачи и цели - дори на физиологично ниво:

“Двата пола активират различни части на главния мозък. Жената запомня всичко в детайли, докато за мъжа е достатъчна резюмираща мисъл. Мъжът запомня информацията по-бързо и реагира по-бързо, но това понякога означава прибързано”.

Полина Хаджиянкова

“Жените много по-често могат да възприемат няколко информационни потока, докато мъжете биха се подразнили, ако трябва да правят няколко неща едновременно”.

Поли дава и конкретен пример, с който да онагледи:

“Ако трябва да те пратя до магазина, ще се наложи да ти опиша всичко - по колко броя, на кой рафт стои. Докато една жена по-лесно би се справила и без да има толкова директно описание. Причината е, че мъжете възприемат речта с помощта на логиката и чуват точно това, което им се казва. При възприятие на вербални потоци жените използват интуиция, въображение, емоция, търсят подтекст и разчитат на предишен опит”.

Всички изброени специфики само идват да покажат, че подходът спрямо двата пола трябва да бъде различен.

Разбирането на разликите между тях може да направи чудеса за мотивацията и успеха. Това е ключът към по-сплотения екип от атлети - но и към по-здравословен и спокоен живот на всяко момче или момиче, което търси себе си в спорта.

Мария Шаркова - спорт Адв. Мария Шаркова и спортът, който ѝ спаси живота

22 минути на ден, или как спортът може да промени живота на една жена

Може да ампутирате крака ми, но не и да ми отнемете олимпийската мечта


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

70% от имотните сделки в София се купуват с налични пари

120 хил. е средно скритата сума при имотна сделка в София

17:32 - 05.10.2024
Важно днес

Ахмед Доган стана протестър

С бели гълъби и викове "ДПС" симпатизанти посрещнаха Доган за първия му протест от години

15:01 - 05.10.2024
Важно днес

Служители от градския транспорт в София заплашват със стачка и готвят протест

Федерацията на транспортните работници към КТ "Подкрепа" подготвя протест

14:02 - 05.10.2024
Бизнес

Основателят на Uniqlo дари рекордните $31 млн. на Калифорнийския университет

Тадаши Янай е милиардер и собственик на един от най-успешните брандове за облекла

13:30 - 05.10.2024
Живот

The Ritz Cafe - тайната на доброто кафе в новото място до градинката на "Кристал"

Емил Риц добре знае, че освен напитка, то е преди всичко преживяване и емоция, която хората понякога търсят, за да се пренесат на друго място.

12:53 - 05.10.2024
Важно днес

Джейхан Ибрямов остава в ареста, реши съдът (Обновена)

СГС наложи най-тежката мярка "задържане под стража"

11:13 - 05.10.2024
Политика

Ако Русия победи, какво следва за България?

Докато има руска империя, ще има руска военна заплаха в Европа

10:39 - 05.10.2024
Живот

Съветът "Наяж се добре сутринта" е безумен. Не тъпчете децата си

Д-р Здравко Арнаудов за проекта наречен "тяло"

10:05 - 05.10.2024