Страните от ЕС се споразумяха за таван на цените на газа от 180 евро на мегаватчас Снимка: © Getty Images

Министрите на енергетиката на Европейския съюз постигнаха съгласие за налагането на таван на цените на прирордния газ. Решението идва след седмици на разногласия и разговори по темата, която разедини страните в блока, съобщава "Ройтерс".

Мярката е поредният опит на държавите да намалят цените на газа, които се повишиха, след като Русия едностранно прекрати по-голямата част от доставките си на газ за Европа. Министрите се съгласиха да въведат ограничение, ако цените надхвърлят 180 евро за мегават част за три поредни дни.

То ще може да бъде задействано от 15 февруари 2023 г., показва документ, в който е описана окончателната сделка. Тя ще бъде официално одобрена от страните в писмен вид, след което ще може да влезе в сила.

През лятото европейската референтна цена за природен газ за кратко се повиши до близо 340 евро за мегаватчас - повече от три пъти по-висока от сегашната. Наложеният таван има за цел да контролира подобни скокове

Някои страни като Франция и Испания искаха спешно да въведат ограничение, за да защитят потребителите, но други, сред които Германия, Австрия и Дания, се опасяваха, че мярката ще отблъсне доставчиците на втечнен природен газ (LNG) от Близкия изток и други страни.

"Става въпрос за нашето енергийно бъдеще. Става въпрос за енергийната сигурност. Става въпрос за това как да имаме достъпни цени", заяви в понеделник белгийският министър на енергетиката Тине Ван дер Стратен.

Първоначално ограничението няма да се прилага за частни сделки с газ извън енергийните борси, въпреки че това може да бъде преразгледано след влизането му в сила.

Трима служители посочват пред "Ройтерс", че Нидерландия и Австрия са се въздържали при гласуването. И двете страни се противопоставиха на ограничението по време на преговорите, опасявайки се, че то може да наруши енергийните пазари в Европа и да застраши енергийната й сигурност.

"Въпреки напредъка през последните няколко седмици, механизмът за корекция на пазара остава потенциално опасен. Продължавам да се притеснявам от сериозни смущения на европейския енергиен пазар, от финансовите последици и най-вече от сигурността на доставките в Европа", заяви по-рано холандският министър на енергетиката Роб Йеттен.

Ограничението, което ще се влияе и от цената на втечнения природен газ на световните пазари, ще се прилага най-малко 20 работни дни, след като влезе в сила. То обаче може да бъде автоматично деактивирано, ако цените паднат под 180 евро в продължение на три последователни работни дни.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

НС направи важни крачки към приемане на еврото и взе решение за ускоряване на процеса

Парламентът постави като цел 1 юли 2025 г. за приемане на еврото у нас

17:56 - 26.07.2024
Технологии

Vivacom навлиза ударно в света на гейминга с турнира „Game ON“

Популярни геймъри, техните фенове и специални гост-звезди влизат заедно в епичен сблъсък за награда от 15 000 лева

17:46 - 26.07.2024
Важно днес

Русия арестува бивш зам.-министър на отбраната и го обвини в корупция

Офицерът е един от най-дълго служилите служители в областта на руската отбраната.

17:25 - 26.07.2024
Важно днес

МОН предлага две по-дълги ваканции за учениците

МОН с предложение за ваканциите и неучебните дни през учебната 2024/25 г.

15:28 - 26.07.2024