"Епицентър" и bTV публикуваха данни от изтекли свидетелски показания по разследването срещу съпредседателя на ПП Кирил Петков - същото производство, заради което Борислав Сарафов поиска депутатския му имунитет.
Показанията са от разпити на полицейски служители, директори на институции като НСО и НАП, които са присъствали в кабинета на Петков като министър-председател на 17 март 2022 г., вечерта на ареста на Бойко Борисов.
"Епицентър" не разкрива как е попаднал на документите, но твърди, че те са внесени в деловодството на Народното събрание и "не са секретни", защото не са събирани със СРС (нещо, което досега не е спирало прокуратурата да разпространява конфиденциални доказателства по разследвания).
Това, което bTV твърди, е, че разпитите са събирани между март 2023 и ноември 2024 г., като последният разпитан е бил директорът на НАП Румен Спецов. За разлика от друг свидетел Емил Тонев, който разказва напоителни детайли за въпросната вечер, Спецов е по-обран в спомените си.
С други думи - прокуратурата е заработила по случая цяла година след самия арест на Бойко Борисов, който съдът обяви за незаконен след отказа на Иван Гешев да подкрепи първоначалното полицейско производство срещу него, Севделина Арнаудова и Владислав Горанов.
Защо някои свидетели са разпитвани с повече от 2,5 г. закъснение след събитията на 17 март 2022 г. - не става ясно.
Румен Спецов например беше на същия пост и тогава, и сега (с кратка пауза между две редовни правителства). Шефът на НСО ген. Емил Тонев, който дава най-обилни показания - не е сменян оттогава.
Кои са основните линии на интерес в прокуратурата:
Заобикалянето на прокуратурата
- Изглежда, че Кирил Петков ще бъде обвинен за злоупотреба със служебно положение при разпореждането на ареста на Бойко Борисов. В свидетелствата се вижда, че няколко души посочват как са го предупредили, че само следовател може да повдигне обвинение на народен представител (Борисов) като лице с имунитет, но това не е направено.
- Според изтеклите данни на "Епицентър" това предупреждение е отправяно от Цветан Йоцов (полицаят, който е трябвало да арестува Борисов), Ваня Георгиева (отдел "Разследване" в МВР) и заместника ѝ Божидар Савов.
- Според техните твърдения - предложението на Георгиева да се действа по законовия ред с образуване на досъдебно производство от следовател, не е получило отговор от Петков и присъстващия в кабинета Бойко Рашков.
Белезници за Бойко Борисов
- Цветан Йоцов твърди, че е получил множество нареждания от "началници и служители около премиера" да извади Бойко Борисов от къщата му с белезници. Твърди, че е получил обаждания с това съдържание от бившия зам.-председател на ДАНС Петър Петров (тогава съветник на Петков), Ангел Дулев от МВР и др.
- Йоцов твърди, че е отказал да използва белезници, защото няма основания за това.
- Такива нареждания е давал и Бойко Рашков, както твърди Румен Спецов (НАП).
Ангажирането на НСО
- Шефът на служба Охрана Емил Тонев е бил извикан в кабинета от Кирил Петков, според него - без да бъде предупреден за казуса - и е получил инструкции как да освободи охранителите на Бойко Борисов в последния момент, за да не се стигне до престрелка между офицерите и полицейските служители, дошли да го арестуват.
- Тонев споменава и трагикомичен момент, в който се е наложило да иска указания от своите служители, за да ги предаде на полицаите, докато се лутат и не могат да намерят точния адрес на бившия премиер.
Уиски и шампанско
- Тонев е и човекът, който напоително разказва какви коментари са правили присъстващите в кабинета хора, какви алкохолни напитки са си наливали и как са си "правиха наздравици и се поздравяваха, че Бойко Борисов е задържан".
- Всичко това се наблюдава от присъстващите в пряко излъчване по националните телевизии - нещо, което посочва и Румен Спецов, който също е попаднал на срещата при Петков: "Имаше жив кордон от партийни функционери, те бяха пред дома му и гледахме излъчването до извеждането на Борисов от полицаите от дома му".
Таймингът на изтеклите показания
- Според "Епицентър" - Емил Тонев от НСО и Румен Спецов от НАП са извикани да дават показания в периода от един месец преди искането на имунитета на Кирил Петков, т.е. малко след последните парламентарни избори.
- Времето изглежда съвпада с периода, в който ПП позиционира Бойко Рашков на първия ред в Народното събрание, а Кирил Петков и Делян Пеевски си организираха страхотен скандал точно преди поредното безрезултатно заседание за избор на нов председател.
- Съвпадението прави впечатление, защото арестът на Бойко Борисов беше една от темите, които Пеевски подхвърляше срещу Петков по време на спора им.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: