Русия се е подготвяла за по-широк конфликт с НАТО още преди да нахлуе в Украйна през февруари 2022 г. и използва подводни сензори и дронове, миниподводници и суперяхти на олигарси, за да шпионира, саботира и подкопава сигурността на Обединеното кралство. Една от мишените за шпионаж вероятно са четирите британски ядрени подводници "Vangard", които носят ядрени ракети – една от които е винаги на мисия в морето като част от постоянната стратегическа отбрана на Великобритания.
Разкритията са от разследване на The Sunday Times. Данните досега не са били оповестявани публично.
Руски сензори, заподозрени в шпиониране на подводниците, са открити в териториалните води около Острова. Част от устройствата са изхвърлени на брега, а други са локализирани от Кралския флот. Според разследването Кремъл осъществява още наблюдение и саботаж на подводни интернет кабели, енергийни тръбопроводи и военни връзки – критична инфраструктура за западните демокрации. Тази стратегия е част от доктрината на Владимир Путин Greyzone warfare (Сива зона) – съвременна форма на военен натиск без пряк сблъсък.
Подводната надпревара е в нова фаза след Студената война
"Няма съмнение – в Атлантика се води война", казва високопоставен британски военен. "Това е игра на котка и мишка, която никога не е спирала от края на Студената война – и сега се разгаря отново."
Модернизираният руски шпионски кораб "Янтар", част от военноморските сили на Русия и управляван от Главната дирекция за дълбоководни изследвания (ГУГИ), е оборудван с безпилотни подводни апарати и миниподводници, които могат да достигат до 6000 метра дълбочина, да режат кабели или да подслушват данни. През ноември той е засечен в Ирландско море, близо до кабели, пренасящи данни за Microsoft и Google.
Суперяхтите на олигарсите – новите шпионски инструменти
Разследването разкрива и по-екзотична тактика: суперяхти, собственост на руски олигарси, са използвани за подводно разузнаване. Част от тези луксозни съдове са оборудвани със специални „лунни люкове“ – отвори в корпуса под морското равнище, които позволяват дискретно спускане и прибиране на водолази или подводна техника, без да се издава активност на повърхността. Британските военни разполагат с информация, че такива яхти може да са били използвани за наблюдение и събиране на разузнавателни данни в британски и международни води.
Така например през 2018 г. в кипърското пристанище Лимасол огромна суперяхта се приближава подозрително близо до HMS Albion – десантен кораб на Кралския флот. Предполага се, че яхтата е била там с разузнавателна цел, поради което Albion прекратява престоя си и напуска пристанището преждевременно.
Кабелите и енергията - основни мишени
Подводните интернет кабели и енергийни връзки са основни мишени в подводната стратегия на Русия. Великобритания е свързана със света чрез около 60 подводни комуникационни кабела – повечето с диаметър, сравним с градински маркуч. Въпреки скромния си вид, те носят критичен обем от информация за банкови транзакции, корпоративни комуникации и военни данни. Според официални лица дори частичен срив в мрежата може да има „глобален финансов ефект“, тъй като сателитните системи не са в състояние да поемат подобно натоварване. Освен това голяма част от разположението на тези кабели е публично достъпно, което ги прави особено уязвими.
В още по-голям риск е енергийната инфраструктура: близо една пета от електричеството във Великобритания се произвежда от офшорни вятърни паркове, а природният газ, който идва от Норвегия, е от стратегическо значение.
Тези връзки лежат на морското дъно и могат лесно да бъдат прекъснати с мини, експлозиви или прецизно насочени атаки с подводни дронове. „Една добре координирана атака с мини може да извади от строя националната мрежа в разгара на зимата“, предупреждава военен експерт. Други източници посочват, че възстановяването на такава инфраструктура би отнело седмици, а икономическите и социалните последствия биха били осезаеми в цялата страна.
Британският отговор: RFA Proteus
Като част от новия си отбранителен подход Кралският флот пусна в експлоатация кораба Proteus – закупен от Норвегия и преоборудван за £70 милиона. Той е първият по рода си в британската флота, предназначен специално за защита на подводната инфраструктура и дълбоководен мониторинг.
Корабът е оборудван с лунен люк, хеликоптерна площадка и мощен кран за спускане на подводна техника. На борда му се тестват и използват автономни подводни дронове като SeaCat, Gavia и Defender, които са способни да сканират морското дъно, да откриват аномалии и потенциални заплахи на дълбочини до 1000 метра. Някои от тези устройства могат да бъдат снабдени с роботизирани ръце за извършване на сложни операции като поставяне на сензори или обезвреждане на мини.
Капитан Саймън Пресди обобщава мисията на Proteus: „Нашата задача е да идентифицираме заплахите и да извадим конфликта от сивата зона, за да направим виновните страни отговорни.“
Корабът вече е основен елемент в усилията на Великобритания да защити своето подводно пространство и да изгради капацитет за противодействие на новите хибридни заплахи в морето.
Какво следва?
С нарастващия бюджет за отбрана – ,.5% от БВП до 2027 г. – Обединеното кралство ускорява програмите Project Cetus (безпилотни подводници) и Atlantic Bastion (нов флот от автономни системи за наблюдение). Съществуват и предложения за връщане към морски мини – идея, която е замразена от 1992 г. насам по етични причини, но която сега се разглежда с нова сериозност.
Докато подводната сянка на Русия се разширява, Великобритания изгражда собствена мрежа за защита. Но залогът е висок: стабилността на комуникациите, енергетиката и сигурността в едно от най-уязвимите измерения на съвременната геополитика – дъното на океана.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: