ТЕЦ "Бобов дол" е глобен 200 000 лв. заради замърсяване на въздуха Снимка: © Greenpeace

Съдът потвърди санкцията от 200 хил. лв., наложена на ТЕЦ „Бобов дол“ заради замърсяване на въздуха.

Глобата е резултат от извънредна проверка, извършена на 21 октомври 2024 г., след множество сигнали за силно запрашаване в района на село Големо село, където се намира производствената площадка на централата.

Инспекторите са установили видимо разпространение на прахообразни емисии с кафяв цвят от открития въглищен склад на територията на ТЕЦ-а. Замърсяването е причинено от разтоварване на въглища от тежкотоварни камиони, които изсипвали товара директно върху складовата площ, като материалът се разпределял с багери.

В съдебното решение се отбелязва, че по време на дейностите не е функционирала оросителната система и не са били предприети никакви мерки за ограничаване на запрашаването, като намаляване на височината при разтоварване или използване на улеи. Това представлява нарушение на екологичните изисквания за ограничаване на неорганизираните емисии.

След направената констатация, е съставен протокол и е издаден акт за административно нарушение, въз основа на който е наложена и имуществената санкция. Съдът е приел, че наложената глоба е законосъобразна, но решението подлежи на обжалване.

В неделя жителите на Големо село изразиха недоволството си с граждански протест пред сградата на кметството. Те се оплакаха от системно замърсяване на въздуха и задушлива миризма, които влошават качеството им на живот.

Официалните данни от измерванията обаче сочат, че въздухът в района отговаря на нормативните стойности.

Глобата от 200 хил. лв. е поредната за ТЕЦ "Бобов дол". До момента санкциите, наложени за замърсяване на централата надхвърлят 1 млн. лв.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Пожарът в Сакар планина е изпепелил над 30 000 декара, огнищата остават активни

В сила остава частично бедствено положение за селата Доситеево, Коларово и Йерусалимово

16:36 - 07.08.2025
Политика

Джани Инфантино от ФИФА: "Козът" на Швейцария в преговорите с Тръмп

Общественото възмущение от провалените преговори по митата породи идеи за по-креативни подходи

15:55 - 07.08.2025
Политика

Шефката на КЗП Мария Филипова е предложена за зам.-омбудсман - с шанс за служебен премиер

Нейната кандидатура е предложена от организацията "Активни потребители".

15:03 - 07.08.2025
Важно днес

КЗК ще прави анализ вместо разследване за картел при екотаксите за техника

Секторното проучване идва след драстичен скок на таксите с до 900%, който според бизнеса може да доведе до поскъпване на електроуредите и до изкуствена инфлация

14:55 - 07.08.2025
Важно днес

Георги Георгиев, обвиняем по делото „Дебора“, окончателно излиза на свобода срещу 10 000 лв.

Пловдивският окръжен съд намали гаранцията от 25 000 лв.

14:50 - 07.08.2025
Култура

Държавата се загрижи за амфитеатъра в центъра на София след 20 г. безстопанственост

Министърът на културата Мариан Бачев поднови сагата около собствеността на терена в центъра на София

13:50 - 07.08.2025
Политика

Собственикът на Симеоновския лифт е внесъл проект в Столичната община за неговото възстановяване

Той включва търсене на съдействие от страна на двата водещи производители на лифтове в света "Допелмайер" и "Лайтнер", които да предоставят изчисления за капацитет на линията и промени в стълбовете и станциите на сегашния неработещ лифт.

13:49 - 07.08.2025
Спорт

Пуснаха билетите за мача на годината у нас

България играе с Испания на 4 септември

13:14 - 07.08.2025
Важно днес

Южна Франция се бори с опустошителни пожари

Премиерът Франсоа Байру определи ситуацията като „бедствие с невиждан мащаб“

12:57 - 07.08.2025