Американският президент Доналд Тръмп остро разкритикува руския държавен глава Владимир Путин в телефонно интервю за NBC, дадено в неделя. „Бях много ядосан и направо бесен, когато Путин започна да говори за недоверието си към [украинския президент] Зеленски и за нуждата от ново ръководство в Украйна“, заяви Тръмп пред водещата Кристен Уелкър.
Агенция Франс-Прес съобщи, че в петък Путин е призовал за създаване на преходно правителство в Украйна, което на практика би отстранило Зеленски от власт.
„Ако Русия и аз не успеем да постигнем споразумение за спиране на кръвопролитието в Украйна, и ако сметна, че вината е на Русия – а може и да не е – но ако сметна, че вината е на Русия, ще наложа вторични мита върху петрола, върху целия петрол, който излиза от Русия“, заяви Тръмп в телефонен разговор с NBC News в ранните часове в неделя.
Въпреки острия тон, Тръмп обяви, че планира нов разговор с руския лидер „в идните дни“, без да посочи конкретна дата. Последният им контакт е бил на 19 март.
Освен с думи, Тръмп заплаши с вторични мита от 25% върху целия износ на руски петрол, включително към Индия и Китай.
По думите му, това би отслабило руските валутни постъпления и би затруднило износа на енергийни ресурси. Подобна мярка вече беше обявена от него и срещу Венецуела.
Макар да звучи абсурдно на пръв поглед, Тръмп на практика говори за т.нар. вторични санкции – механизъм, при който Съединените щати наказват не само държавата, върху която са наложили директни мерки (в случая Русия), но и всички трети страни, които търгуват с нея. Подобен подход е познат от предишни санкционни режими срещу Иран, Венецуела и Северна Корея.
В случая с руския петрол, това означава, че компании от страни като Индия или Китай, които продължат да купуват от Москва, могат да бъдат обект на американски наказателни мерки – мита, ограничения върху достъпа до американския пазар или финансовата система, глоби и други търговски бариери.
Вашингтон използва глобалната зависимост от долара и американската банкова система, за да упражни икономически натиск и извън собствената си територия.
Темата за санкциите обаче не беше единствената заплаха от страна на Тръмп.
Той коментира и кризата около иранската ядрена програма, като заяви, че ако не се постигне споразумение с Техеран, САЩ може да предприемат военни удари.
„Ако не постигнем сделка, ще има бомбардировки, каквито не са виждали никога“, каза той.
Реакцията на Иран бе студена – президентът Масуд Пезешкиан отхвърли предложението на Тръмп за нови преговори, предадено чрез Оман.
Тръмп коментира и още една гореща тема – скандала с изтичане на чувствителна информация чрез чат-приложението Сигнал. Неговият съветник по националната сигурност Майк Уолц е включил по грешка главния редактор на The Atlantic в дискусия относно военна операция срещу Хути в Йемен. Макар публично да защити екипа си, Тръмп е попитал съветниците си: „Да го уволня ли?“.
Засега обаче отхвърля идеята за кадрови промени с мотива: „Не уволнявам хора заради фалшиви новини и лов на вещици.“
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: