Доналд Тръмп избра Крис Райт, виден представител на петролната и газовата индустрия и твърд защитник на използването на изкопаеми горива, за следващия министър на енергетиката на САЩ.
Райт е основател и главен изпълнителен директор на Liberty Energy - компания за услуги в областта на нефтените находища, базирана в Денвър, Колорадо.
Очаква се той да подкрепи плана на Тръмп за максимално увеличаване на добива на нефт и газ, както и търсенето на начини за увеличаване на производството на електроенергия.
Вероятно и Райт, подобно на републиканския президент, ще се противопостави на глобалното сътрудничество в борбата с изменението на климата. В миналото той е сравнявал усилията на демократите за борба с глобалното затопляне с комунизма от съветски тип.
„Няма климатична криза, а и не сме в разгара на енергиен преход“, каза Райт във видео, публикувано в профила му в LinkedIn миналата година.
Новоизбраният енергиен министър, който няма никакъв политически опит, публично е говорил много за необходимостта от по-голямо производство на изкопаеми горива, за да се измъкнат хората от бедността.
През 2019 г. Райт се прочу в медиите, когато изпи пред камера фракционна течност, за да демонстрира, че тя не е опасна.
Добивът на петрол в САЩ достигна най-високото ниво, което някога е било произвеждано от която и да е страна по времето на Байдън, и не е сигурно колко Райт и бъдещата администрация биха могли да го увеличат.
Повечето решения за сондиране се вземат от частни компании, които работят върху земя, която не е собственост на федералното правителство.
Министерството на енергетиката се занимава с енергийната дипломация на САЩ, администрира Стратегическия петролен резерв - който Тръмп заяви, че иска да попълни - и управлява програми за отпускане на безвъзмездни средства и заеми за развитие на енергийните технологии, като например Службата за кредитни програми.
Министърът също така извършва надзорна дейност върху ядрения оръжеен комплекс на САЩ, ядрените отпадъци и както и върху 17 национални лаборатории.
Райт вероятно ще участва и в издаването на разрешителни за пренос на електроенергия и разширяване на ядрената енергетика - енергиен източник, който е популярен както сред републиканците, така и сред демократите.
Това не е единственото назначение на Доналд Тръмп, което предизвика полемики.
В петък републиканецът предложи видния антиваксър Робърт Ф. Кенеди-младши за министър на здравеопазването и човешките услуги.
Още ключови назначения в администрацията на Тръмп:
- Сюзан Уайлс – Новата началничка на кабинета в Белия дом. Водещата на президентската кампания на Тръмп е наградена с един от най-важните постове и ще координира работата на администрацията.
- Стивън Милър – Назначен за заместник-началник на кабинета и отговорник за политическата стратегия. Милър е известен с твърдите си позиции по имиграционната политика и се очаква да оформи агресивни планове за депортации и граничен контрол.
- Кристи Ноем – Министър на вътрешната сигурност. Бившият губернатор на Южна Дакота ще се заеме с изпълнението на миграционните стратегии на Тръмп и ще работи в тясно сътрудничество с новия „граничен цар“ Том Хоман.
- Майк Хъкаби – Посланик на САЩ в Израел. Бившият губернатор на Арканзас и баща на говорителката на Тръмп Сара Хъкаби Сандърс ще укрепва специалните отношения между САЩ и Израел.
- Майк Уолц – Съветник по националната сигурност. Офицер от специалните части „Green Berets“ и член на Конгреса от Флорида, Уолц ще съветва президента по въпроси, свързани с вътрешната и международната сигурност.
- Елис Стефаник – Посланик на САЩ в ООН. Републиканската конгресменка от Ню Йорк ще представлява САЩ в международната организация, като ще настоява за реформи и по-строга защита на американските интереси.
- Лий Зелдин – Ръководител на Агенцията за опазване на околната среда (EPA). Бившият конгресмен ще има задачата да намали регулациите в сферата на околната среда, което се очаква да срещне силна съпротива от природозащитните организации.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: