Тръмп "обезглави" ключова разузнавателна агенция на САЩ Снимка: © Getty Images

Чистката на Доналд Тръмп продължава - уволнен е директорът на ключовата за американското разузнаване Агенция за национална сигурност на САЩ (NSA).

Уволнението на генерал Тимъти Хоу, който отговаря и за военното звено за кибероперации на САЩ, се определя като "сериозен трус" за разузнаването на страната. CNN съобщава, че неговата заместничка в NSA - Уенди Нобъл, също е била отстранена.

NSA е една от най-мощните и важни разузнавателни агенции на американското правителство. Нейните криптографи и компютърни специалисти провеждат разузнавателни операции по целия свят, като предоставят ключова информация на американския президент и неговите висши съветници.

Киберкомандването, което е създадено преди повече от десетилетие, играе важна роля в защитата на изборите в САЩ от чужда намеса, включително като е изключило руска тролска ферма по време на изборите през 2018 г. и е защитавало от ирански хакери през 2020 г., отбелязва CNN.

Към момента причината за уволенията на ключовото ръководство не се съобщава, но се определя от експерти по киберсигурност като "тревожна".

„Мисията на NSA е огромна и изключително сложна,“ каза Рене Бъртън, експерт по киберсигурност.

„Генерал Хоу и заместничката му са изградили експертизата и доверието, необходими за ръководството на толкова важна част от националната ни сигурност. Замяната им няма да е лесна и прекъсването ще изложи страната на нови рискове“, казва тя.

Преди няколко седмици САЩ бяха разтърсени от скандален групов чат в приложението за съобщения Signal, в който министърът на отбраната Пийт Хегсет и други висши служители обсъждали чувствителна военна операция, насочена срещу хутите в Йемен, без да осъзнават, че в групата е присъствал и журналист. Тогава Хоу заяви, че използването на приложението крие рискове. Самият той обаче не е бил част от груповия чат.

Миналият месец Хоу е приел за среща милиардера Илон Мъск, който ръководи Департамента по правителствена ефективност, в централата на NSA и Киберкомандването във Форт Мийд, Мериленд.

Бивши и настоящи служители на Пентагона изразяват опасения, че в офицерските редици в Министерството на отбраната на САЩ се създава култура на страх сред служители, които се притесняват, че могат да бъдат уволнени във всеки момент за поведение, което се смята за недостатъчно лоялно към Доналд Тръмп.

В безпрецедентна чистка на висшето военно ръководство през февруари Тръмп уволни най-високопоставения американски генерал точно преди Хегсет да уволни началника на американския флот и заместник-началника на Въздушните сили.

Доналд Тръмп и Джим Матис (2018г.) Петима бивши министри на отбраната в САЩ осъдиха "безразсъдните" уволнения на Тръмп в Пентагона

Служители на Пентагона са разследвани с полиграф след визита на Мъск


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Отиде си легендата на българския футбол Стоян Йорданов

Йорданов е Осемкратен шампион на България с ЦСКА

18:43 - 14.11.2025
Важно днес

Зеленски отстрани двама министри заради корупционен скандал в енергийния сектор

Двама министри бяха отстранени от Съвета за сигурност на Украйна

17:57 - 14.11.2025
Важно днес

КЗП се самосезира за поскъпването на зоните за платено паркиране в София

Комисията ще проверява дали промените не противоречат на Закона за еврото

17:17 - 14.11.2025
Живот

Този вкусен, вкусен Пловдив

Надникваме в любими квартални ресторанти - добре пазени тайни за местните, приятни изненади за новодошлите.

17:14 - 14.11.2025
Живот

Дейвид Ковърдейл отряза "лъвската перука" и слиза от сцената на 74 години

Синеокият Принц на хард рока оставя парчета, които още дълго ще лекуват или разбиват сърца

16:56 - 14.11.2025
Важно днес

Прокуратурата внесе в съда и делото срещу бившия зам.-кмет на София Никола Барбутов

Заедно с още трима души, той е обвинен "съгласувани престъпления по служба и подкупи"

16:52 - 14.11.2025
Политика

Кой е Румен Спецов - директорът на НАП, който ще получи извънредна власт в "Лукойл"

Спецов отговаряше за данъчната администрация при Асен Василев, но днес лидерът на ПП се разграничава от него

15:16 - 14.11.2025
Спорт

Българин дебютира за италианския гранд “Милан”

Валери Владимиров пристигна от "Ботев" (Пловдив)

15:06 - 14.11.2025
Важно днес

"Лукойл" в България получи отсрочка до февруари от санкциите на Великобритания

Рафинерията в Бургас и останалите дружества на "Лукойл" в България ще могат да се разплащат до февруари 2026

15:03 - 14.11.2025