Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че е постигнато споразумение за спиране на огъня между Израел и Ливан. Примирието трябва да време в сила още днес и да продължи 10 дни, твърди той.
В публикация в Truth Social президенът се позовава на свои разговори с двете страни днес и твърди, че това ще бъде „десетата война“, която той е „решил“.
"Току-що проведох отлични разговори с високоуважаемия президент Джоузеф Аун от Ливан и премиера Биби Нетаняху от Израел. Тези двама лидери се споразумяха, че за да постигнат МИР между своите страни, те официално ще започнат 10-дневно ПРИМИРИЕ", написа Тръмп.
Все още няма реакция от Ливан и Израел на обявлението. Моментът обаче е исторически - двете страни преговарят за първи път от 34 години.
Тръмп е горд, че това е станало във Вашингон.
Лидерът на Белия дом не споменава кои според него за другите 9 войни, които е решил. В предизборната му кампания твърдеше, че за дни ще прекрати войната, която Русия води срещу Украйна, но няма дори минимален изглед това изобщо да е възможно - заради отказа на Москва. Той, заедно с Израел, обаче започна военни действия срещу Иран преди повече от месец, част от която са атаките на Израел срещу "Хизбула" в Ливан.
След обявлението Израел даде да се разбере обаче, че няма намерение да изтегля войските си от Южен Ливан, съобщи Reuters. Представител на подкрепяната от Иран ливанска групировка "Хизбула" добави, че тя е информирана за евентуално краткосрочно прекратяване на огъня.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен приветства 10-дневното прекратяване на огъня и отново настоя за зачитане на териториалната цялост на Ливан. Признава и посредничеството на Тръмп за постигането му.
Германският канцлер Фридрих Мерц заяви, че възнамерява да обсъди участието на САЩ във всяка потенциална мисия за осигуряване на сигурността на Ормузкия проток в разговори, организирани съвместно от Франция и Великобритания. Видеоконференцията ще е в петък..
Хегсет: Блокадата на иранските пристанища ще продължи