Тръмп призова за 30-дневно примирие в Украйна и заплаши с нови санкции Снимка: © Getty Images

Американският президент Доналд Тръмп призова за 30-дневно безусловно прекратяване на огъня в Украйна, като заяви, че ще наложи допълнителни санкции, ако то не бъде постигнато и спазвано.

Аз, заедно с европейците, ще се стремя да установя мир между Русия и Украйна и това ще бъде траен мир! Това прекратяване на огъня в крайна сметка трябва да доведе до мирно споразумение. Всичко това може да се направи много бързо и аз ще бъда готов във всеки един момент, ако са необходими услугите ми“, написа Тръмп в собствената си социална мрежа truth social след разговор с украинския президент Володимир Зеленски, който отново потвърди готовността на Украйна за прекратяване на огъня.

Разговорът между двамата се е провел, след като Върховната рада на Украйна ратифицира споразумението за икономическо партньорство със САЩ.

„Исторически документ, който открива много нови възможности за сътрудничество“, написа той в профила си в X.

Зеленски написа, че е отговорил на въпросите на Тръмп за ситуацията на бойното поле.

“Тръмп попита за ситуацията на бойното поле и аз го информирах. Информирах го, че Украйна е готова за 30-дневно прекратяване на огъня, дори от днес. Очакваме Русия да се съгласи с това предложение. Но то трябва да е истинско. Без ракетни удари или дронове, без стотици атаки по фронта. Аз потвърдих, че Украйна е готова за преговори във всякакъв формат. Но за да направи това, Русия трябва да покаже сериозността на намеренията си да прекрати войната, като започне с пълно и безусловно прекратяване на огъня“, добави Зеленски.

Американският президент и преди е призовавал за 30-дневно прекратяване на огъня, което Русия не приема. Владимир Путин поставя неизпълними условия, включително премахване на част от американските санкции за Русия. Вместо това руският президент обявява за втори път едностранно спиране на огъня, което в крайна сметка сам не спазва както на Великден, така и сега.

Путин обяви едностранно тридневно прекратяване на огъня, за да проведе парада в деня на победата в Москва, което влезе в сила от 8 май. Но и този път има сигнали за серия нарушения от страна на руската армия.

В интервю за Fox News преди ден вицепрезидентът на САЩ Джей Д. Ванс призна, че исканията на Русия са се оказали "твърде големи", като добави, че САЩ не искат Украйна да рухне, а да остане независима държава.

Той отново заяви, че Вашингтон ще се оттегли от преговорите, ако стане ясно, че Русия преговаря недобросъвестно.

Scott Besant and Ukraine's Minister of Economy Yulia Svyrydenko САЩ и Украйна подписаха ключовата сделка за минералите


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Откраднатите бижута от Лувъра не са били застраховани

Подобни експонати се застраховат само при преместване или транспортиране за изложба

20:32 - 21.10.2025
Здраве

Ново Нордиск България започна национална информационна кампания: „Моето тегло е моето здраве“

Кампанията цели да информира обществото относно затлъстяването като хронично заболяване

18:29 - 21.10.2025
Важно днес

Васил Терзиев иска актуализация на бюджета на София за 40 млн. лв.

Средствата ще бъдат пренасочени от едни проекти към други в по-напреднал етап на изпълнение

17:57 - 21.10.2025
Важно днес

Какво знаем и какво не за нападението над прокурор Иво Илиев

Разследването е за "опит за убийство". Няма публични данни за травмите на прокурора

17:52 - 21.10.2025
Спорт

Валентина Георгиева се контузи на Световното в Джакарта

В момента националката е в болницата в Джакарта

17:18 - 21.10.2025
Бизнес

HBO Max вдига цените на абонаментите

Предстои да стане ясно с колко и кога ще поскъпне услугата и в България

16:47 - 21.10.2025
Важно днес

Държавният дълг надхвърли рекордните 17 млрд. лева от началото на годината

България се нареди сред държавите с най-бърз темп на задлъжняване в ЕС

16:37 - 21.10.2025
Важно днес

ГЕРБ и ИТН заговориха за ротационно председателство на Народното събрание

Народното събрание възобновява работата си от сряда

16:18 - 21.10.2025
Важно днес

Европа подкрепи призива на Тръмп за прекратяване на огъня в Украйна по настоящите линии на фронта

ЕС ще обсъди използването на замразените руски активи като гаранция за нов заем от 140 млрд. евро в подкрепа на Украйна

15:46 - 21.10.2025