Тръмп не е съгласен с Тръмп чий е Крим. И Зеленски му го припомни Снимка: © Колаж/ Getty Images

47-ият президент на САЩ Доналд Тръмп изглежда не е съгласен с 45-ия американски президент Доналд Тръмп и неговата администрация за това чий е незаконно анексираният от Русия украински полуостров Крим. И се стигна дотам украинският държавен глава Володимир Зеленски да припомни позициите на Вашингтон от първия мандат на настоящия американски лидер, останали непроменени и при Джо Байдън.

Само преди ден американският държавен глава отново нападна Зеленски с обвинения, че пречи на споразумение за мир с Москва, защото каза, че Украйна няма да признае Крим за руски. В тази заявка няма нищо изненадващо - Киев, както и демократичната международна общност, не са имали различна позиция по темата никога от 2014 г. досега.

Според Тръмп (от 2025 г.) обаче Крим е бил „загубен още при Обама“ и сега „дори не е тема на разговор“. В изказванията си той повтори основни тези от руската реторика за полуострова, анексиран незаконно през 2014 г.

В отговор украинският президент публикува декларация от 2018 г. за Крим, в която държавният секретар на САЩ Майк Помпео - един от най-близките сподвижници на Тръмп, който е президент и тогава, недвусмислено заявява: „Съединените щати отхвърлят опита на Русия да анексира Крим и се ангажират да поддържат тази позиция, докато не бъде възстановена териториалната цялост на Украйна.“

В същия официален документ на американската администрация се казва, че руската инвазия в Украйна датира от 2014 г. (годината на анексията на Крим и последвалите и продължаващи оттогава военни действия в Донбас - б.р.). Това донякъде противоречи на още една теза на Тръмп в новия му мандат - че войната е започнала през 2022 г., защото той не е бил президент. Всъщност инвазията стана само пълномащабна през февруари преди 3 години.

Сега Тръмп твърди, че „никой не иска от Зеленски да признава Крим“. Това написа американският президент в социалната си мрежа Truth Social, но същевременно обвини украинския лидер, че с отказа си възпрепятства сключването на мир.

Всъщност темата за Крим в преговорите за мир се появи, след като Axios и The New York Times написаха, че последният вариант на мирен план, представен от САЩ на срещата в Париж преди седмица, включва и приемане на руския контрол над Крим от страна на Киев и САЩ. Зеленски категорично отказва да се съгласи с подобни условия. Той припомня и че украинската конституция не позволява отстъпване на суверенна територия.

Според медийни публикации именно този отказ доведе до провала на планирана мирна среща в Лондон, на която трябваше да участват представители на САЩ, Украйна, Франция, Великобритания и Германия. Тя трябваше да е на ниво външни министри, но.в последния момен държавният секретар Марко Рубио и личният пратеник на Тръмп по Русия, Стив Уиткоф, отмениха участието си. Твърди се, че именно разминаването в позициите за Крим е причината за действията им.

На този фон се очаква Уитков за пореден път да се появи в Москва за среща с Владимир Путин.

А докато Тръмп и Кремъл обвиняват Зеленски, че възпрепятства мирния процес, руските атаки срещу украински цивилни не спират. Само тази сутрин при пореден ракетен обстрел по Киев бяха ранени най-малко 21 души, включително тригодишно дете. При отделен руски дронов удар по автобус с работници в Марганец загинаха деветима.

Русия удари Киев с балистични ракети и уби 9 души

САЩ провалиха срещата за мир в Украйна, която трябваше да се проведе в Лондон


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Съдът постанови 10 месеца затвор за един от избягалите затворници в Ловеч

21-годишният Димитър Василев изрази съжаление за постъпката си и обеща, че няма да я повтори

21:28 - 10.11.2025
Важно днес

Кортеж смени цвета на светофар и едва не предизвика катастрофа с трамвай в София

Трайчо Трайков е бил свидетел и пише писмо на СДВР и НСО - "преди да е станала белята"

20:20 - 10.11.2025
Важно днес

Измамници се представят за „поддръжка“ на финтех платформа и източват сметки

ГДБОП отчита ръст на подобни измами

18:14 - 10.11.2025
Важно днес

Столичната община обяви готовност за алтернативно почистване на „Подуяне“, „Слатина“ и „Изгрев"

Настоящият договор за почистване на трите района изтича на 30 ноември

16:35 - 10.11.2025
Живот

Копола се разделя с частен остров и ценен часовник след финансовия крах на „Megalopolis“

Режисьорът финансира проекта със собствени средства

16:34 - 10.11.2025
Важно днес

Кораб размести тръбопровода под Варненското езеро и предизвика ново замърсяване

Временният тръбопровод отново се разкъса, докато основният проект остава недовършен заради забавени плащания от държавата

15:46 - 10.11.2025
Политика

Украйна разследва корупция в енергетиката си след мащабни руски удари

Проверяват висши ръководители в държавната енергетика

15:19 - 10.11.2025
Важно днес

Жалби блокират договора с турската фирма за чистотата на "Илинден", "Надежда" и "Сердика" в София

Обжалвана е и процедурата за зимно почистване на Витоша

14:59 - 10.11.2025
Важно днес

“Лукойл” обяви форсмажор в най-големия си обект – „Уест Курна-2“ в Ирак

Ирак спря всички плащания в брой и със суров петрол към руската петролна компания

14:14 - 10.11.2025