Тръмп "ребрандира" Пентагона на "Министерство на войната" Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Президентът на САЩ Доналд Тръмп "ребрандира" Пентагона на "Министерство на войната".

В петък той ще подпише заповед, с която Министерството на отбраната ще използва новото име като допълнително, а министърът на отбраната Пийт Хегсет ще бъде наричан „министър на войната“.

Пентагонът, който ръководи въоръжените сили на САЩ, е наследник на Министерството на войната, създадено от Джордж Вашингтон през 1789 година, но е преименувано след Втората световна война.

За официалната промяна на наименованието обаче е необходимо решение на Конгреса и поправка в законодателството. Затова и на Хегсет ще бъде възложено да изготви подобни текстове, за да стане промяната трайна.

Заповедта е мотивирана с цел да "изостри фокуса на това ведомство върху националния ни интерес и да сигнализира на противниците готовността на САЩ да води война за защита на своите интереси“.

"Наименованието "Министерство на войната" предава по-силно послание за готовност и решителност в сравнение с "Министерство на отбраната", което акцентира единствено върху отбранителните способности,“ се казва в указа на Тръмп, който ще бъде подписан в петък.

В стремеж да „проектира сила и решителност“, заповедта упълномощава министъра на отбраната и подчинените му служители да използват новите титли като вторични.

Белият дом все още не е съобщил колко ще струва трайното преименуване, но според американски медии цената може да надхвърли един милиард долара – заради подмяната на стотици агенции, емблеми, имейл адреси, униформи и други.

Ходът идва на фона на мащабните действия на DOGЕ, които бившият съветник на Тръмп - Илон Мъск предприе за орязване на разходите чрез съкращаване на хиляди административни служители, включително и в Пентагона.

Тръмп нееднократно е изразявал желание за промяната, като се е аргументирал, че САЩ са имали „невероятна история на победи“ в двете световни войни под старото име.

Тръмп и Хегсет твърдят, че министерството е прекалено съсредоточено върху програми за разнообразие, равенство и приобщаване, което противоречи на политиката на администрацията в Белия дом под ръководството на Тръмп.

Макар промяната на името да се смята за донякъде очаквана, тя идва веднага след като Китай представи нови оръжия, дронове и друга военна техника на парада в Пекин – демонстрация, която мнозина тълкуваха като ясен сигнал към САЩ и техните съюзници.

Непосредствено след като встъпи във втория си мандат, американският президент предприе безпрецедентна чистка и по върховете на Пентагона, като уволни редица висши военни. Ходът беше осъден като "безразсъден". Тогава в остра позиция бивши министри на отбраната в САЩ обвиниха Тръмп, че се опитва да превърне аполитичната американска армия в инструмент на партийната политика и че използва уволненията, за да „премахне правните ограничения върху правомощията на президента.“

Служители на Пентагона са разследвани с полиграф след визита на Мъск

Спорт

Германия разби скромния състав на Кюрасао на Световното

Мачът беше горе-долу равностоен през първото полувреме

22:37 - 14.06.2026
Важно днес

МВР за акцията в кв. „Ботунец“: Арестувани са 36 души от бандата на „Калашниците“

Разследванията са за рекет, изнудване и сводничество

18:25 - 14.06.2026
Важно днес

Израел отново атакува Бейрут, Иран постави под въпрос споразумението със САЩ

Катарски преговарящи са пристигнали в Техеран за последни разговори по споразумението

17:07 - 14.06.2026
Важно днес

Шофьорът на буса с мигранти е 59-годишен мъж, неосъждан и с две висши образования

Разследващите работят, за да стигнат до организаторите на канала

16:31 - 14.06.2026
Политика

Европейците вече не вярват в САЩ. Българите - донякъде и в ЕС. Поуката е от Боб Дилън

Какво остава, когато трансатлантическото царство вече го няма?

15:48 - 14.06.2026
Важно днес

Д-р Станимир Хасърджиев отхвърли обвиненията срещу себе си: Станах жертва на медийно заклеймяване

Хасърджиев твърди, че действията срещу него са започнали след сигнал за злоупотреби в здравната система

15:18 - 14.06.2026
Важно днес

Тръмп празнува 80-ия си рожден ден с ММА боеве в Белия дом

За първи път Белият дом ще бъде домакин на събитие на UFC

13:50 - 14.06.2026
Спорт

Наказаха Никола Цолов и го свалиха от подиума в Барселона (Обновена)

Санкцията е заради това, че Никола е излязъл извън трасето при атаката, с която изпревари Габриеле Мини за третото място

13:14 - 14.06.2026
Живот

Тайра Банкс съди Netflix за клевета

Искът е заради документалната поредица за America’s Next Top Model

12:14 - 14.06.2026