Тръмп съкрати 50-дневния си ултиматум за санкции срещу Русия на 10-12 дни (Обновена) Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Президентът на САЩ Доналд Тръмп, все още "разочарован" от руския си колега Владимир Путин, заяви, че е готов да наложи допълнителни санкции на Русия още преди предварително обявения 50-дневен срок. Американският лидер даде нов срок на Москва да приключи войната срещу Украйна - 10-12 дни, считано от понеделник.

В началото на юли Тръмп беше склонен да изчака до края на август преди да предприеме санкции срещу Русия, но сега иска да действа по-бързо.

Той направи коментарите си по време на среща с британския министър-председател Киър Стармър в своя голф курорт в Търнбъри, Шотландия. Срещата между двамата лидери включваше обсъждания на редица международни теми, включително търговията и кризата в Газа.

Тръмп се похвали, че присъствието му в Белия дом е предотвратило шест военни конфликта по света.

"Ако ме нямаше, щяхте в момента да имате шест големи войни. Индия щеше да воюва с Пакистан“, каза той пред медиите.

Като примери посочи намесата си в спора между Тайланд и Камбоджа, където – според думите му – заплахата да прекрати търговските преговори довела до примирие, както и влиянието си върху отношенията между Сърбия и Косово. Той спомена и мирното споразумение между Руанда и Демократична република Конго. За останалите две предполагаемo предотвратени войни Тръмп не даде подробности, уточнява Guardian.

По време на визитата си в Шотландия Тръмп не само подчерта ролята си на „миротворец“ на световната сцена, но и постави под въпрос твърденията на Бенямин Нетаняху относно ситуацията в Газа, както и коментира теми, свързани с имиграцията в Европа и международната търговия.

На въпрос дали е съгласен с оценката на израелския премиер, че в Газа няма глад, Тръмп отговори уклончиво: „Не знам. Съдейки по телевизията – не особено, защото тези деца изглеждат много гладни“. Той все пак подчерта, че САЩ и други държави предоставят значителна помощ за Газа.

Британският премиер Стармър се намеси с категорична позиция: „Това е хуманитарна криза. Абсолютна катастрофа. Никой не иска да вижда това. Мисля, че хората са отвратени от това, което виждат на екраните си.“ Той благодари на Тръмп за усилията за прекратяване на огъня и подчерта необходимостта от още помощ, включително чрез въздушни доставки с участието на Йордания.

Въпреки това Тръмп каза, че голяма част от международната помощ за Газа е била открадната от Хамас – позиция, която наскоро беше опровергана от разследване на New York Times. Според изданието израелската армия не е открила доказателства за систематично отклоняване на помощи от страна на Хамас и дори е признала, че системата на ООН за доставки е функционирала сравнително ефективно, припомня Guardian.

По време на срещата си със Стармър Тръмп не пропусна да похвали съпругата на премиера – Виктория Стармър: „Не знам какво точно прави той, но тя е толкова уважавана, колкото и той. Не искам да казвам повече – ще си навлека неприятности. Но тя е велика жена и е много уважавана.“

Темата за имиграцията също присъстваше в изказванията на Тръмп. По думите му европейските страни трябва „да се стегнат“ и да не допускат влизането на потенциално опасни мигранти.

"Не може да се позволява на хора да влизат тук незаконно. А това, което се случва, е, че ще има убийци, наркотрафиканти – всякакви хора, които други държави не искат, и ги изпращат при вас, и ги изпращат при нас. И трябва да ги спрете", коментира още американският президент.

Важно днес

Надежда Нейнски критикува МВнР заради грешен ход спрямо Иран

Защо Иран обяви, че разговорът на външните министри е станал "по инициатива на България"

10:42 - 01.08.2026
Важно днес

Дакота Дичева се завърна с победа след една година извън игра

След контузиите на двете ръце - това е 16-тата ѝ победа в 16 професионални мача

09:08 - 01.08.2026
Спорт

Обрат във ФИФА: Инфантино се отказа от плана за продажба на Световното

Мнозинство от 136 национални футболни съюзи се обявиха срещу него

08:24 - 01.08.2026
Живот

Българската HRC Culinary Academy е сред номинираните за World Culinary Awards

Това признание нарежда HRC сред водещите организации за кулинарно образование в Европ

19:47 - 31.07.2026
Кино и сериали

Дакота Джонсън и Елън Бърстин играят Мерилин Монро по повод 100-годишнината от рождението ѝ

Късометражният филм е написан и режисиран от Маги Джиленхол и ще има премиера на кинофестивала във Венеция

19:31 - 31.07.2026
Важно днес

Първите два американски самолета цистерни кацнаха в авиобаза "Безмер"

В района на базата са въведени засилени мерки за сигурност

19:06 - 31.07.2026