Зеленски отива във Вашингтон за среща с Тръмп още в понеделник Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Украинският президент Володимир Зеленски ще се срещне с американския си колега Доналд Тръмп във Вашингтон в понеделник. Срещата е по покана на Тръмп и идва почти веднага след разговорите между САЩ и Русия в Аляска, които не доведоха до сделка за края на войната в Украйна.

Зеленски обяви, че е провел "дълъг и съдържателен" телефонен разговор с Тръмп. Първо двамата са говорили насаме, а след това към разговора са се присъединили и европейски лидери. В обаждането са се включили президентът на Франция Еманюел Макрон, германският канцлер Фридрих Мерц, премиерите на Великобритания и Италия, генералният секретар на НАТО Марк Рюте и президентите на Полша и Финландия,

Украинският лидер подчерта, че подкрепя по-ранното предложение на Тръмп за тристранна среща между Украйна, САЩ и Русия. По думите му, ключовите въпроси за прекратяване на войната могат да се обсъждат само на ниво лидери, а тристранният формат е подходящ за това.

Според Зеленски е важно европейците също да участват на всички етапи в преговорите, за да осигурят надеждни гаранции за сигурност заедно със САЩ

"Обсъдихме положителни сигнали от американска страна относно участието в гарантирането на сигурността на Украйна. Продължаваме да координираме позициите си с всички партньори. Благодаря на всички, които помагат!", каза Зеленски.

Последната визита на украинския президент в Белия дом през февруари завърши с безпрецедентен публичен спор пред камината в Овалния кабинет. Срещата между двамата президенти се превърна в шумен скандал с надвиквания и остри обвинения, след като Тръмп и вицепрезидентът му Джей Ди Ванс повишиха тон на Зеленски и започнаха да го обвиняват, че не е достатъчно благодарен за американската военна подкрепа и си "играе" с евентуална Трета световна война.

Сега Зеленски заминава отново за Вашингтон само дни след срещата между Путин и Тръмп в Аляска, където руският президент видимо беше посрещнат по-топло - с червен килим, военни почести и аплодисменти. Споразумение за евентуално прекратявяне на руската война обаче така и не беше постигнато.

Междувременно в нощта на срещата Русия изстреля 85 дрона и балистична ракета срещу Украйна. Четирима цивилни загинаха при атаката, а най-малко 18 са били ранени.

Политика

Унгарците детронираха Орбан след 16 години почти абсолютна власт

Европа също е на път да си отдъхне

22:54 - 12.04.2026
Важно днес

Доналд Тръмп обяви морска блокада срещу Иран и Ормузкия проток

След като мирните преговори в Пакистан се провалиха

16:43 - 12.04.2026
Важно днес

Coachella 2026: Кейти Пери и Джъстин Трюдо, "йодлерът" на Сабрина Карпентър и шегите с YouTube на Джъстин Бийбър

Ако времето е спряло за Джъстин Трюдо, The Strokes напомниха на публиката си за това, че политиката се ускорява напълно сериозно

15:46 - 12.04.2026
Важно днес

Рекордна избирателна активност бележи деня на изборите в Унгария

Към 17 ч. над 74% от унгарците са упражнили право си на глас

14:42 - 12.04.2026
Технологии

Сам Алтман от OpenAI отговори на разследването в New Yorker след атака с коктейл "Молотов" в дома му

Сам Алтман смята, че има връзка между публикацията и нападението с коктейл "Молотов"

12:37 - 12.04.2026
Живот

Да спечелиш Пикасо за 100 евро от лотарията, която помага на медицинските изследвания

Картината "Глава на жена" ще бъде разиграна на лотария срещу 100 евро за билет

11:35 - 12.04.2026
Важно днес

Двама души получиха нов шанс за живот след донорска ситуация в Пловдив

Близките на 68-годишна жена в мозъчна смърт са дали съгласие за даряването на органите

11:21 - 12.04.2026