Тръмп замрази $2 млрд. долара финансиране за "Харвард" заради "неподчинение" Снимка: © Getty Images

Администрацията на Доналд Тръмп обяви, че замразява над 2 млрд. долара федерални средства за един от водещите университети в света - "Харвард". Наказанието е за това, че елитното учебно заведение отказа да изпълни списък с искания на правителството, които смята за незаконни.

Миналата седмица Белият дом изпрати на "Харвард" списък с искания, които според него имат за цел да се борят с антисемитизма в кампуса. Те включваха промени в ръководството, практиките за наемане на служители и процедурите за прием на студенти. Администрацията настоява още за информация за всички приети и отхвърлени студенти, подредени по раса, произход, среден успех и резултати; докладване на чуждестранните студенти, извършили нарушения и незабавно прекратяване на всички програми, свързани с многообразието, равенството и приобщаването.

"Харвард" обаче отхвърли исканията и заяви, че това е опит да се "контролира" престижното учебно заведение. Това е първият голям университет в САЩ, който не се поддава на натиска на администрацията на Тръмп да промени политиките си. Широкообхватните промени, поискани от Белия дом, биха променили дейността му и на практика биха отстъпили голяма част от контрола на правителството.

Само часове след решението на "Харвад" федералните служители на Тръмп реагираха, като обявиха, че ще замразят държавните субсидии за университета в размер на 2,2 млрд. долара, както и договор на стойност 60 млн. долара.

От встъпването си в длъжност през януари американският президент агресивно се насочи към образованието. Във "войната" си срещу водещите университети той твърди, че те не са успели да защитят студентите си от еврейски произход, когато миналата година колежите в страната бяха разтърсени от пропалестински протести. Тръмп обаче ползва това като претекст, за да наложи по-строг контрол върху университетите с набор от изисквания, които биха променили дейността и политиките им.

В своя позиция "Харвард" описва изискванията на администрацията като незаконни.

"Никое правителство - независимо коя партия е на власт, не може да диктува на частни университети какво да преподават, кого да приемат и наемат, и кои области и теми да преподават", заяви президентът на университета Алън Гарбър.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Асен Василев: Ако някой е писал доноси за Пеевски, е било при управлението на ГЕРБ

"Не мисля, че някой от България може да задвижи ръката на президента на Щатите"

18:37 - 16.04.2025
Важно днес

Как Борисов спря сделката за реакторите с Украйна, за да чака "Тръмп, Мъск и Бил Гейтс"

Украйна още няма официална информация за решението

17:19 - 16.04.2025
Важно днес

След тест на полиграф, Васил Терзиев назначи главния архитект на София

ПП се разграничи от решението на Васил Терзиев

16:54 - 16.04.2025
Живот

Започва 12-ият сезон на #steniskanabala – кампанията в подкрепа на студенти без родители

Общата сума, събрана през годините, вече надхвърля 710 000 лв.

15:36 - 16.04.2025
Важно днес

Даниел Митов обвини "Боец", че пречи на разследване за контрабандата в Пловдив с осветляването ѝ

Министърът изнесе рецитал по случая, но без възможност депутати да му задават въпроси

14:59 - 16.04.2025
Важно днес

Тече процедура по изваждане на Пеевски и Горанов от санкциите за корупция по закона "Магнитски"

Бойко Борисов обяви, че Пеевски не е корумпиран, но не се налага да влиза в коалиция с него

14:01 - 16.04.2025
Важно днес

Николай Ненчев осъди прокуратурата за 50 000 лева

Тя го съдеше, че е увредил интереса на Русия и загуби на всички инстанции

13:45 - 16.04.2025
Важно днес

Пътят на Украйна към НАТО е необратим според Марк Рюте

Генералният секретар на НАТО се срещна с Володимир Зеленски и се размина със заявките на САЩ

13:02 - 16.04.2025
Важно днес

ДПС на Доган ще подкрепи вота на недоверие срещу кабинета "Желязков" (Обновена)

Формацията вече оттегли подкрепата си за правителството

12:10 - 16.04.2025