Трима души се издирват, а няколко населени места в община Царево остават откъснати заради разрушени мостове. Двама са загиналите, като все още се изяснява дали те са част от обявените за безследно изчезнали хора.
Няма бедстващи деца, а над 100 души от къмпингите по крайбрежието са евакуирани.
Това стана ясно от брифинг на премиера Николай Денков и кмета на Царево Георги Лапчев.
Захранването с електричество ще остане прекъснато през цялата нощ, защото сградите все още не са отводнени и има опасност от токови удари. Уговорката с EVN е в сряда сутрин или през деня да се подаде сигнал към кои градове и села ще може да се възобнови подаването на ток.
Денков отправи няколко предупреждения към хората:
- Никой да не влиза в морето около наводненото южно крайбрежие през следващите 48 часа, защото водата е опасна, замърсена и бурна;
- Питейната вода не бива да се ползва в близките два дни, докато ВиК не обяви официално съобщение, че е чиста. В момента тя може да се използва само за битови нужди.
- Всички доброволци, които искат да помогнат на бедстващия регион, трябва да координират от кризисния щаб в Царево, за да е ясно кой и къде би бил най-полезен.
Премиерът отхвърли версията, която по-рано общински съветник от Царево лансира, за задръстени дерета и речни корита като причина за тежките щети от пороя.
"Абсолютно категорично в този случай става дума за изключително количество валежи, което много рядко се случва, нямаме никакви индикации, че проблемите са като тези в други случаи. Просто теренът е такъв, че като вали в определени количества, по билата се стича и оттам си тръгва по пътя реката, и където стигне, залива", каза Николай Денков.
Той посочи, че не само в България, но и в Турция, и в Гърция днес има тежки валежи.
И в трите страни има загинали хора - един човек във Волос (Гърция), двама души в района на Къркларели (Турция).
Социалните служби ще започнат да правят огледи на щетите на местните домакинства, веднага щом водата се оттече.
Хората ще имат право на два типа помощи - еднократна помощ до 1512 лв. за щети от наводнението по сградите и до 2500 лв. за възстановяване на уреди и покъщнина.
Децата от пловдивското училище, които са на летен лагер в района на Царево, са настанени на по-високи етажи на наводнения хотел. Засега не се налага тяхната евакуация, по препоръка на пожарната.
На място работят 11 екипи, 35 служители и 2 екипа водолази от Регионална дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” – Бургас.
Мобилизирани са допълнително хидромоторните модули от Регионалните дирекции на пожарната в Кърджали и Ст.Загора. Екипи на Жандармерия, Областна дирекция на МВР - Бургас и на Гранична полиция участват в евакуацията на хора.
В готовност за овладяване на последствията от бедствието са и модулни формирования за борба с природни бедствия от Министерство на отбраната. След постъпило искане от областния управител Пламен Янев, военното формирование от състава на КЛП (Командване за логистична поддръжка) в гр. Бургас осигурява военнослужещи и високопроходима техника за доставка до бедстващите райони на сухи хранителни пакети и питейна вода, осигурени от областната управа.
Звената на МРРБ работят в денонощен режим до овладяване на бедствената ситуация. Звената на Областно пътно управление – Бургас и „ВиК” ЕАД Бургас се включиха в отстраняването на последиците от наводненията на територията на Община Царево.
АПИ предприема спешни мерки за почистване на републиканските пътища в района на Царево от свлечените камъни, земна маса и дървета от падналите проливни валежи в района.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: