Турска фирма ще чисти в „Изгрев“, „Слатина“ и „Подуяне“

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Чуждестранна компания за пръв път се включва в сметосъбирането в София. Консорциумът с българо-турско участие “Чиста София” е избран от Столичната община за събиране на боклука, почистването и зимното поддържане в районите „Изгрев“, „Слатина“ и „Подуяне“.

Договорът е за срок от пет години, а изпълнителят беше избран чрез пряко договаряне, след като обявеният миналата година търг се провали. За тези три района първата процедура беше прекратена поради липса на кандидати.

В последвалата ускорена процедура общината покани четирима участници, но оферти подадоха само трима от тях.

Най-ниска цена предложи консорциумът „Чиста София“, в който участват българските дружества „Голден тикет“ и „Голден инвестмънт груп“, както и българският клон на турската компания „Атлас Темизлик Туризм Иншаат Пейзаж Фиданджълък Санайи Ве Тиджарет Лимитед Шикрети“, собственост на турския бизнесмен Фатих Атасой.

„Чиста София“ предлага цена от 134 евро без ДДС на тон за най-масовата дейност - събиране и транспортиране на битови отпадъци. Първоначално цената е 142, 23 евро без ДДС, но след преговори с общината е намалена.

Въпреки това офертата сериозно надвишава прогнозната стойност на общината от 85,22 евро без ДДС на тон.

Предложената цена на “Чиста София” за събиране и извозване на едрогабаритни отпадъци е двойно по-висока от прогнозната, но по-ниска от тази на конкурентите им в процедурата.

За сметка на това във всички останали дейности като механизирано метене и миене, почистване на тротоари, обработка на улици през зимата и събиране на биоотпадъци, офертата на консорциума е под или равна на прогнозните цени.

Част от ценовите предложения на „Чиста София“ са били с над 20% по-ниски от тези на останалите кандидати, което е наложило комисията да поиска допълнителна обосновка.

От консорциума са посочили, че по-ниските стойности се дължат на наличната техника, организацията на работа и опита на турската компания в обслужването на общини в Турция.

Важно днес

Улици в София ще носят имената на 20 забележителни българки

Улици в столичния квартал „Левски“ ще носят имената на жени с принос към науката, културата, спорта и обществения живот

14:03 - 12.05.2026
Бизнес

Не е реклама, ако искаш да го гледаш: новият език на брандовете - няколко примера от света и два от България

Вниманието е новата валута. Ето как брандовете се научиха да я печелят

13:35 - 12.05.2026
Важно днес

Бюджетна комисия гласува спорните мерки за контрол на цените въпреки предупрежденията

ПП и ДБ не подкрепиха проекта на "Прогресивна България"

13:30 - 12.05.2026
Важно днес

Ася Панджерова подаде оставка от МОН след четири дни на поста

Първа оставка на зам.-министър в кабинета на Румен Радев

13:26 - 12.05.2026
Кино и сериали

Фестивалът в Кан - прекалено скъп и опасен за най-големите студиа в Холивуд

За първи път от 2017 г. насам нито едно голямо американско студио няма да направи премиера в Кан

12:46 - 12.05.2026
Важно днес

Киър Стармър отказва да подаде оставка въпреки натиска от собствената му партия

Лейбъристите не могат да свалят Стармър, без да се обединят около друг кандидат

12:39 - 12.05.2026
Важно днес

Хората на Радев спират кадруването от ВСС с изтекъл мандат, но не съвсем

От "Прогресивна България" искат ограниченията да отпадат "при обоснована необходимост"

10:56 - 12.05.2026