Турция и Великобритания подписаха сделка за 20 изтребителя Eurofighter Typhoon на стойност 8 милиарда паунда. На по-късен етап бройката може да нарасне до 40.
Това е най-големият договор за бойни самолети на британската военна индустрия през последните две десетилетия и първата поръчка на нови изтребители от този модел от 2017 г. насам. Сделката беше подписана в Анкара по време на първото посещение на британския премиер Киър Стармър в Турция.
Двамата с турския президент Реджеп Ердоган подчертаха, че „това ще укрепи сигурността на НАТО“ и е „нов символ на стратегическите отношения между нас като две близки съюзнически държави“.
Стармър даде „зелена светлина“ и по друга инициатива на Анкара за укрепване на военновъздушните ѝ възможности. Миналата седмица Ердоган проведе разговори за потенциално придобиване на използвани Typhoon от Катар и Оман. Освен 20-те нови самолета, Турция планира да купи още 12 употребявани от Катар и 12 от Оман, а Лондон трябваше да даде благословията си за сделките.
Символ на технологично сътрудничество в Европа
Eurofighter Typhoon е един от най-модерните многоцелеви изтребители в света и символ на технологичното сътрудничество между четири европейски държави: Великобритания, Германия, Италия и Испания. Проектът, воден от британската BAE Systems, обединява още индустриалните гиганти Airbus Defence and Space и Leonardo в консорциума Eurofighter GmbH.
Той започва още през 1983 г., когато страните от НАТО търсят нов самолет, способен да се противопостави на съветските изтребители от серията МиГ-29 и Су-27. След години на политически и технически спорове първият прототип на Typhoon излита през 1994 г., а през 2003 г. самолетът официално влиза на въоръжение във Военновъздушните сили на Обединеното кралство, Германия, Италия и Испания.
Днес Typhoon е част от военновъздушните сили на 9 държави - Великобритания, Германия, Италия, Испания, Саудитска Арабия, Кувейт, Катар и Австрия, а скоро – и Турция.
Апетит за F-35
Анкара също така се стреми да се върне в програмата на САЩ за изтребители F-35. Страната беше изключена през 2019 г. заради сделка за руски противоракетни системи S-400.
Когато през 1999 г. Вашингтон дава старт на програмата Joint Strike Fighter (JSF) - която по-късно ще роди F-35 Lightning II, Турция е сред първите осем международни партньори. Тя инвестира около 1,4 милиарда долара и участва активно в производството на над 900 компонента от самолета - елементи на фюзелажа, системи за окачване на оръжия и екрани за кабината.
През 2017 г. обаче Анкара изненадва НАТО, като подписва договор за 2,5 милиарда долара с Русия за придобиване на системи за противовъздушна отбрана S-400 „Триумф“. В отговор Доналд Тръмп, по време на първия му президентски мандат, изкарва Турция от списъка на възможните купувачи на най-модерния американски изтребител.
Оттогава насам Анкара води активна дипломация да се върне в програмата. Засега неуспешно.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: