"Твърде интелигентният и красив" бивш финансов министър на Австрия, който влиза в затвора за корупция Снимка: © Getty Images

Едно от най-големите корупционни дела в австрийската история приключи зрелищно тази седмица след съдебен процес, продължил години. Бившият финансов министър Карл-Хайнц Грасер окончателно бе осъден на 4 години затвор за корупция, подкуп и злоупотреба с доверие.

Почти 16 години след началото на разследването срещу него бившият министър ще лежи в затвора за престъпления, извършени докато е бил в изпълнителната власт.

Случаят беше широко следен и отразяван в австрийските медии, както никой друг. Отчасти и заради личността на Грасер, смятан за любимец на таблоидите. Той привличаше вниманието им заедно със съпругата си - милионерската наследница Фиона Сваровски, която е правнучка на основателя на Swarovski Group.

Когато обвиненията срещу Грасер станаха публични, бившият финансов министър отчаяно се опита да защити безупречния си имидж. По време на участие в австрийско токшоу той прочете писмо от свой обожател, който казва, че единствената причина Грасер да бъде разследван, е защото е "твърде млад, твърде интелигентен, твърде красив" и на всичкото отгоре е женен за богата жена. Оказа се обаче, че причините са коренно различни и включват множество държавни престъпления.

Корупция и съмнителни трансфери към Кипър

Престъпленията са извършени преди повече от 20 години. По онова време Грасер е политическа звезда на "черно-синята" коалиция между Австрийската народна партия на канцлера Волфганг Шусел и крайнодясната Партия на свободата (FPÖ), разказва немскоезичното издание "Neue Zürcher Zeitung".

Тогава Грасер е най-младият финансов министър в историята и често се нарича „г-н Нулев дефицит“, като непрекъснато повтаря девиза на тогавашното правителство: „Повече частно, по-малко държавно“.

През 2004 г. под негово ръководство е извършена продажбата на около 60 хил. държавни апартамента, които принадлежат на федералните жилищни дружества (Buwog), на консорциума Immofinanz. Този консорциум печели търга за 961 млн. евро, защото предлага точно с 1 млн. евро повече от основния си конкурент.

Пет години по-късно във връзка с друга процедура са открити съмнителни преводи в размер на 9,6 млн. евро към офшорна фирма в Кипър. Става дума за комисионно плащане в размер на 1% от обема на въпросната сделка, което в крайна сметка предизвика съдебно разследване. Смята се, че лично е замесен финансовият министър.

Прокуратурата подозира, че продажбата на Buwog е била манипулирана. Грасер е съобщил на спечелилия консорциум предварително каква сума е предложил конкурента му. В замяна на "услугата" министърът и още двама съучастници са получили комисионна с преводи в Кипър и Лихтенщайн.

Другите две ключови фигури в този случай са Валтер Майшбергер - лобист и приближен на Грасер. Твърди се, че той е предал информацията на Immofinanz и е уредил сделката. Съучастник е и PR консултантът и лобист Петер Хохегер, на чието кипърско дружество е била изплатена комисионната. Името му е познато и в България покрай аферата със съмнителни договори за "подобряване на имиджа на България" в ЕС, сключени от правителството на Сергей Станишев, което управлява в периода 2005-2009 г. В историята са намесени компании на Моника Янова - към онзи момент бъдеща, а сега настояща съпруга на Станишев.

По време на съдебния процес на първа инстанция пред Регионалния наказателен съд във Виена именно Хохегер прави частични самопризнания за скандала, които обвиняват в голяма степен Грасер и Майшбергер.

Първата присъда по делото е произнесена през декември 2020 г. Бившият финансов министър е осъден на 8 г. затвор, а Майшбергер и Хохегер получават съответно 7 и 6 г. за съучастничество. В хода на делото са разпитани близо 150 свидетели, а съдебното постановление съдържа близо 1300 страници в писмен вид. Неслучайно това се смята за най-големият процес за корупция в Австрия.

Грасер през цялото време твърди, че е невинен. Той смята, че производството е "политически мотивирано", но и на втора инстанция присъдата му е потвърдена.

Финалното решение... засега

Така делото стигна до Върховния съд. Адвокатите на бившия министър се опитваха да докажат, че първото дело не е проведено по обективен начин, тъй като съпругът на съдията е отправял негативни коментари по отношение на Грасер в Twitter.

Върховният съд обаче подчерта, че съдиите са в състояние да постановяват обективни решения въпреки подобни изразявания на мнението. Висшият австрийски орган потвърди присъдата, но тя беше намалена наполовина - от 8 на 4 години. Това се дължи предимно на "прекомерната и неразумна продължителност на производството", посочва Върховният съд. От разследването до окончателното решение са изминали почти 16 години.

Карл-Хайнц Грасер и съпругата му Фиона Сваровски

С решението тази седмица епичното производство приключва. Грасер обаче даде знак, че битката не е приключила. Той твърди, че става дума за "масово нарушение на човешките права" и затова ще се обърне към Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург. Тази стъпка обаче няма отлагателно действие, поради което Грасер ще трябва да изтърпява присъдата си в затвора.

Кой точно е Карл-Хайнц Грасер?

Грасер има юридическо образование от университета в Грац. Влиза в политиката още в младежките си години като част от крайнодясната националистическа Австрийка партия на свободата (FPÖ) под ръководството на Йорг Хайдер. През 1993 г., когато е едва 24-годишен, става генерален секретар на партията. Година по-късно е избран за втори зам.-губернатор на провинция Каринтия.

През 1998 г. Грасер временно напуска политиката след спор с Хайдер, за да работи като вицепрезидент за Magna Europa - един от най-големите производители на авточасти.

През 2000 г. се завръща в политиката и става най-младият министър на финансите, заемал някога този пост в Австрия. Коалиционното правителство между ÖVP и FPÖ обаче пада от власт след само две години работа. В страната са свикани предсрочни избори през 2002 г., а след резултатите двете партии решават да продължат коалиционното си управление.

Грасер отново е избран за финансов министър - но този път е номиниран от ÖVP, като година по-късно официално напуска редиците на Австрийка партия на свободата (FPÖ). По време на мандата си той е ключова фигура в данъчните реформи и фискалната политика.

Извън политиката Грасер е противоречива, но влиятелна фигура в австрийските бизнес среди. През 2005 г. се жени за Фиона Сваровски, наследница на империята за кристали "Swarovski". С обвинението си за корупция той продължава да бъде една от най-отразяваните публични личности в Австрия.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Осъденият за конфликт на интереси ректор на Техническия университет се връща като зам.-ректор

Проф. Кралов ще отговаря за учебната дейност, акредитацията и академичния състав. 

18:38 - 31.03.2025
Важно днес

Проверяват 9 кораба за разлив на мазут във Варна

Морска администрация“ проверява девет кораба

17:19 - 31.03.2025
Живот

От рок звезда до убиец – случаят Бертран Канта и мълчанието, което уби два пъти

Нов документален сериал на Netflix връща фокуса върху убийството на Мари Трентинян

17:00 - 31.03.2025
Кариерен (ре)старт

Куриерът, който оправи авария заедно с клиент на Glovo

Или какво може да ти се случи в рамките на 12 000 доставки за 2 години)

16:47 - 31.03.2025
Кино и сериали

Сагата Блейк Лайвли vs. Джъстин Балдони става документален сериал

Проектът идва въпреки че съдебният казус дори не е стигнал до разглеждане

15:45 - 31.03.2025
Политика

Кремъл, Орбан, Салвини, Вилдерс: Гневните реакции след присъдата на Льо Пен

В самата Франция реакциите са разнопосочни

15:45 - 31.03.2025
Важно днес

Майката на европрокурор Георгиева получила сърдечен арест. Прокуратурата не откри данни за насилие

Огън от цигара или печка запалил дома на 75-годишната жена в село Беглеж

15:40 - 31.03.2025
Бизнес

Пазарите се сриват в очакване на новите мита на Тръмп

Търговската война на американския президент доведе най-лошия месец за фондовите пазари от 2022 г. насам

15:33 - 31.03.2025