Израелски въздушни удари поразиха цели в центъра на Дамаск Снимка: © Screenshot/Reuters

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Израел нанесе въздушни удари в центъра на сирийската столица Дамаск, поразявайки цели в близост до щаба на сирийската армия на площад „Уммаяд“, съобщи държавният канал Alekhbariya в Telegram. При атаката двама цивилни са били ранени.

По-късно се появи информация и за удар в района на президентския дворец в Дамаск.

Израелската армия потвърди, че е нанесла удари по сирийския генерален щаб. Според източници от службите за сигурност на сирийското министерство на отбраната, цитирани от Reuters, най-малко два дрона са засегнали сградата. Служителите в нея са били евакуирани в мазето.

Според официална информация от израелските военни, ударен е „входният портал на комплекса от военни щабове на сирийския режим“ в Дамаск. Атасите са част от засилена израелска кампания срещу ислямистки структури в Сирия с обявена цел защита на друзкото малцинство в южната част на страната.

Израелските сили заявяват, че продължават да следят „развитието и действията, предприети срещу цивилни друзи в Южна Сирия“.

Напрежението в района ескалира, след като сирийски правителствени войски бяха изпратени в южния град Суейда в понеделник, за да потушат сблъсъци между местни друзки бойци и въоръжени бедуини. Впоследствие обаче правителствените сили се оказаха в конфликт с друзките милиции. Според сирийски източници, Суейда и околните села са били подложени на артилерийски и минометен обстрел.

Според очевидци, цитирани от Reuters, въздушните удари в сряда следобед са били изключително мощни, като в небето над Дамаск са били чути бойни самолети, последвани от силни експлозии. Над сградата на Министерството на отбраната се е издигнал гъст облак дим.

Служител от израелските военни съобщи, че страната е в тесен контакт с американските си партньори и подчерта, че Израел няма да позволи струпване на военни сили на границата си с Южна Сирия, нито ще допусне „клане на друзи“.

Ударът по входа на военната щабквартира в Дамаск е бил нанесен, за да бъде изпратено „ясно послание“.

По информация на Axios, администрацията на Доналд Тръмп е отправила нов призив към Израел да прекрати ударите си срещу Сирия и да започне диалог с правителството в Дамаск. Не се уточнява дали искането е било отправено преди или след атаките в сряда.

Важно днес

Партията на Румен Радев не иска обществена квота в избора на ВСС

Управляващи и опозиция се сблъскаха по ключови въпроси в Закона за съдебната власт

15:00 - 14.05.2026
Важно днес

Мадона, Шакира и K-pop бандата BTS ще пеят на финала на Световното по футбол

За първи път финал на Световно първенство ще има шоу на полувремето

14:31 - 14.05.2026
Важно днес

Васил Терзиев връща за ново гласуване решението за 75-метровата сграда в „Младост“

Общината иска да придобие фигурите от Паметника на Съветската армия

13:25 - 14.05.2026
Важно днес

Премиерът на Латвия подаде оставка след скандал с дронове, навлезли по погрешка в страната

Оставката на Евика Силиня идва само няколко месеца преди редовните парламентарни избори в Латвия

12:44 - 14.05.2026
Важно днес

Мартин Атанасов: МВР тихомълком спря картата с данни за ПТП

От "Пътна полиция" не са обновявали данните в картата от 5 май

12:21 - 14.05.2026
Важно днес

Слави Трифонов се провали в опита си да осъди Кирил Петков за думата "мафия"

Според съда Трифонов трябва да проявява по-висока степен на търпимост към негативни оценки

12:21 - 14.05.2026
Живот

BAR MASTERS 2026 се завръща с нова визия за бъдещето на коктейлната сцена

Записването за тазгодишното издание на програмата вече е отворено, а новият формат поставя специален фокус върху баровете, които изграждат съвременната коктейлна култура у нас

12:02 - 14.05.2026
Спорт

Топ футболни клубове в България подготвят бойкот срещу „Нова Броудкастинг Груп“

Спорът е за договорите за ТВ права, но за първи път има обединение

11:35 - 14.05.2026