Украинските бежанци остават под закрила в ЕС поне до 2027

Европейският съюз ще продължи да предоставя временна закрила на украински граждани, избягали от войната, поне до 4 март 2027 година. Мярката осигурява основни права и услуги за бежанците. Сред тях са право на пребиваване в страните от ЕС, достъп до пазара на труда, социална и медицинска помощ, както и до образование за децата.

Механизмът за временна закрила бе въведен в началото на войната, която Русия започна в Украйна през 2022 г., за да облекчи натиска върху националните системи за убежище. За разлика от стандартната процедура за бежански статут, облекченият режим позволява на хората да получат защита без да подават индивидуални молби.

По данни на европейските институции около 4 милиона украинци в момента живеят в ЕС като бежанци. В България от началото на войната досега са се регистрирали близо 197 600 души, като над 60 000 от тях остават в страната, а близо 6 000 получават държавна подкрепа под формата на настаняване.

По време среща в Брюксел министрите на вътрешните работи на страните членки на ЕС потвърдиха подкрепата си за удължаване на срока на закрила. Еврокомисарят по вътрешните работи и миграция Магнус Брунер заяви, че паралелно с това ще започнат и разговори за бъдещето – включително за това как украинците ще се върнат у дома, когато войната приключи и мирът бъде възстановен.

От украинска страна министърът на националното единство Олексий Чернишов благодари за подкрепата на ЕС и посочи, че около 5 милиона украински граждани в момента пребивават в страни от ЕС под временна закрила. Според него около 60% от тях се намират в Германия, Полша и Чехия.

Украйна и европейските държави вече подготвят инициативи за бъдещето на бежанците. В столиците на държавите членки ще бъдат създадени „центрове за единство“, които ще предлагат професионални консултации на украинци, желаещи да се завърнат доброволно в страната си, както и на онези, които планират да се интегрират трайно в европейските страни.

Очаква се също така Европейският съюз да назначи специален представител, който да отговаря за координацията по въпросите на украинските бежанци. За поста се споменава името на Илва Йохансон – бивш еврокомисар от Швеция, добре позната с ангажираността си по темата.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Пожар изпепели сцената на най-големия музикален фестивал Tomorrowland дни преди събитието

Основната сцена на фестивала е напълно изгоряла

23:40 - 16.07.2025
Спорт

Волейболните национали допуснаха драматична загуба от Куба в Лигата на нациите

“Лъвовете” имаха мачбол, но не стигнаха до успех

20:35 - 16.07.2025
Важно днес

Кабинетът отпусна близо половин милион за обезщетения и пенсии в Комисията за конкуренция

Правителството одобри разход от 445 хил. лв. за обезщетения за предишния състав на КЗК

20:00 - 16.07.2025
Важно днес

Граждани излязоха на протест в София в подкрепа на Коцев и срещу прокурорския произвол (Снимки)

Протести в подкрепа на Коцев се провеждат във Варна и още 4 европейски града

18:52 - 16.07.2025
Важно днес

Почина писателят Иво Христов, който се бореше с рядко заболяване

Младият мъж си отиде в деня, в който навърши 24 години

18:23 - 16.07.2025
Важно днес

Комисия в НС прие таксите за студентите в платено обучение да се намалят с 40%

С новоприетите в комисия текстове се въвежда таван на таксите за платено обучение

17:58 - 16.07.2025
Важно днес

Израелски въздушни удари поразиха цели в центъра на Дамаск

Според Израел ударите са по военни цели, а целта е защита на друзите

17:26 - 16.07.2025
Кино и сериали

Трейлърът на финалния Stranger Things: Краят идва с пълномащабна война

Eдин от най-великите оригинални сериали на платформата ще приключи точно на Нова година

17:21 - 16.07.2025
Важно днес

"Спаси София" оттегля реформата с по-скъпо паркиране, след като мнозинството в СОС я блокира

От партията отеглят проекта си, след като докладът им беше бламиран от икономическото мнозинство в СОС

17:03 - 16.07.2025