„Украйна не губи, а Русия не печели“. Може ли Украйна да изтласка руските сили от страната? Снимка: © Getty Images

Само допреди няколко седмици руските военни сили обстрелваха Харков – втория по големина град в Украйна. Същите тези войски сега са изтласкани до 30 км назад към руската граница след успешна украинска контраатака, която повиши военните амбиции на Киев да прогони руските нашественици от страната, отбелязва „Financial Times”.

Украйна може да освободи цялата си територия и да победи руския военноморски флот в Черно море, ако е достатъчно силна на военния фронт и ако получи „повече военна подкрепа“, смята украинският външен министър Дмитро Кулеба. Според него „победата е развиваща се концепция“.

Американският президент Джо Байдън също каза, че за руския президент Владимир Путин „няма изход“ от войната. По-рано Байдън подписа закон по програмата „ленд-лийз“ за помощ за Украйна на стойност от 40 млрд. долара.

Някои бивши военни служители смятат, че украинските сили могат да изтласкат руските войски преди края на годината, включително и от източния регион Донбас, където сега са съсредоточени боевете.

„Ако имаме всичко необходимо до юни, можем да ги отблъснем до октомври“, казва Андрий Загороднюк, бивш министър на отбраната и директор на Центъра за отбранителни стратегии в Киев.

Много западни експерти и анализатори по сигурността и отбраната обаче са по-внимателни в оценките си.

Според директора на националното разузнаване на САЩ Аврил Хейнс, Русия е желязна в продължаващия конфликт и руският президент Владимир Путин все още има цели, които се простират „отвъд Донбас“. Междувременно руските въздушни и ракетни атаки продължават да удрят инфраструктурата на Украйна - от железопътни линии и енергийни съоръжения до складове за гориво и боеприпаси.

Появява се наратив, че Украйна печели. По-реалистичната картина според мен обаче е, че Украйна не губи и Русия не печели“, казва военният анализатор Самюъл Крани-Евенъс.

Въпреки това украинският оптимизъм за резултата от войната не спира, макар от началото на бойните действия да са изминали месеци.

Преди 24 февруари, когато Путин започна инвазията, мнозина смятаха, че руските войски бързо ще смажат украинските сили, но след грандиозния провал на руското настъпление към Киев и северната част на страната, психологическото преимущество сега е в другата страна, отбелязват от „Financial Times”.

„Победата е субективно психологично пространство, един наратив. Украйна и нейните съюзници трябва да го притежават повече. Става дума за усилване не на това, което Русия е загубила, а на това, което Украйна продължава да печели, и че западната подкрепа има значение“, казва Матийо Булег, старши научен сътрудник по програмата за Русия и Евразия в “Clatham House”.

Показателен пример е информационната битка за малкото градче Попасна в западния край на Луганска област в Донбас. Руските сили постигнаха постепенен напредък там, след като пренасочиха военната си стратегия върху превземането на региона в края на април.

Когато руските сили превзеха Попасна на 8 май - ден преди ежегодното честване на Деня на победата в Москва, руските медии го описаха като „освобождение“ и „значителна победа“. От своя страна, украинските медии нарекоха това тактическо „оттегляне“.

Цялостната картина обаче изглежда в задънена улица. Групата на частните руски наемници на Вагнер смята, че ще са необходими до 800 000 войници, за да победят във войната. И все пак Русия разполага само с около 100 000 войници, разположени в момента в Украйна.

„Руснаците се отдръпват от предните линии и обстрелват усилено с артилерия, но им липсва достатъчно пехота, за да продължат. И така техните комбинирани оръжейни операции остават слаби. Украинците са в противоположна позиция: имат войски и тактически умения, но им липсва огнева мощ. Резултатът е нещо като патова ситуация“, посочва Крани-Евънс.

За да премине в пълна контраофанзива, Украйна заяви, че се нуждае от повече артилерия, за да атакува руски позиции зад фронтовата линия. До момента западните съюзници са доставили около 120 далекобойни оръдия.

Украинските военни също се нуждаят от повече камиони, бронирани превозни средства и гориво, каза Мирослав Хай, офицер от една от специалните бригади на Украйна.

„Украинските сили имат повече опит, по-добра тактика, превъзходна логистика, по-добро командване и контрол. Ето защо можем да използваме по-малко броня много по-ефективно от руснаците“, казва той.

В дългосрочен план продължаващото предоставяне на военна помощ от Запада може да промени баланса в полза на Украйна, смятат някои анализатори.

Защо Путин подцени Украйна и как ФСБ заложи провала на войната

Руските сили са понесли тежки загуби. Обединеното кралство разпространи данни за 15 000 убити в битки и още около 30 000 ранени, докато украинците казват, че броят на загиналите от руска страна възлиза на 26 000.

Пред нас е един труден и дълъг етап на борба за пълно прочистване на страната ни и установяване на суверенитет в рамките на държавните граници. Русия все още има много ресурси, които може да използва", посочва заместник-министърът на отбраната на Украйна Хана Маляр.

Все пак дали военната подкрепа ще позволи на Украйна да си върне цялата страна, все още предстои да стане ясно.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple слуша руската цензура и спира достъпа до медии

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024