Управляващото парламентарно мнозинство с помощта на "ДПС-Ново начало" назначи ново ръководство на два ключови държавни органа - Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства (НБКСРС) и Комисията за защита от дискриминация (КЗД).
За председател на бюрото за контрол на подслушването беше преизбран Пламен Иванов - предложен от "Има такъв народ". Досега бюрото работеше с изтекъл мандат - като много други регулаторни органи в страната. Иванов го ръководи още от 2018 г. насам, като беше издигнат за поста от партия "Воля" на Веселин Марешки, която от 2021 г. насам не е парламентарно представена.
Освен председател депутатите гласуваха и за членове в НБКСРС. Сега ГЕРБ-СДС на практика ще разполага със собствено мнозинство в държавния орган, който осъществява контрол върху използването на специални разузнавателни средства - СРС-та.
Трима от петимата му членове са номинирани от ГЕРБ. Това са Ангел Куртишев, Ясен Славов и Георги Христов. Последният е избран и за зам.- председател. Със свой член ще разполага и БСП - партията номинира Борислав Цветанов.
Двамата кандидати на ПП-ДБ - Илия Антонов и Таня Петрова, не бяха избрани. За тях дори не гласува и цялата група на ПП-ДБ, като номинациите им събраха одобрението само на 14 народни представители.
Кои са новите членове в Бюрото за контрол на СРС-та?
И тримата нови членове, предложени и избрани с помощта на ГЕРБ, са настоящи служители на ДАНС.
Куртишев е учил в полицейската академия и е работил в МВР. Георги Христов е завършил висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" като магистър по "Транспортно строителство" и има докторатнтура от Университета по библиотекознание. Третият кандидат – Ясен Славов, е завършил академията на МВР, след което работил в контраразузнаването.
Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства (НБКСРС) е орган, който осъществява контрол върху използването на специални разузнавателни средства - СРС-та (като подслушване, наблюдение и др.) от държавните органи.Основната му цел е да гарантира, че тези средства се използват законно и само при наличието на съдебно разрешение, като защитава правата и свободите на гражданите. Органът се състои от петима членове, които се избират от парламента за мандат от 5 години.
Рокади и в Комисията за защита от дискриминация (КЗД)
Управляващите избраха и ново ръководство в друг независимен държавен орган - Комисията за защита от дискриминация. Съвместната номинация на ГЕРБ и ИТН Елка Божова ще оглави Комисията.
Тя е юрист едва от 2024 г., като е завършила задочно Югозападния университет в Благоевград - небезивестната "ковачница за кадри"
Бившият зам.-омбудсман Елена Чернева-Маркова сега ще бъде заместник в ръководството на КЗД. Маркова изненадващо подаде оставка малко преди падането на кабинета "Денков" и така отпадна от списъка на потенциални служебни премиери. След оттеглянето ѝ страната на практика остана без омбудсман.
За членове на Комисията бяха избрани Баки Хюсеинов (номинация на БСП), Теодора Каменова (ИТН) и Златина Касърова-Дукова (ГЕРБ).
Кандидатите на ПП-ДБ за членове в този държавен избор и този път не получиха подкрепа.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: