Министър изведнъж обяви, че ще се намерят допълнителни пари за 15-20% ръст на заплатите в сектор земеделие със задна дата от 1 юли. Това стана, след като служители на горските стопанства два пъти се опитаха да блокират ключови пътища с протести, два пъти се стигна до ескалация на напрежение и задържане на синдикалист от МВР - макар и за кратко, а един от синдикалните лидери - Пламен Димитров, обвини властите в "произвол".
След тези събития земеделският министър Георги Тахов обяви на извънредна среща в министерството, че е постигнато съгласие със синдикатите за увеличение на заплатите в секторите „Гори“, „Земеделие“, „Борба с градушките“ и „Рибарство и аквакултура“ с между 15 и 20%.
„Споразумяхме се за увеличение на средствата за разходи за персонал от 1 юли. Областните дирекции по земеделие – с 20%, ИА „Борба с градушките“ – с 15%, Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури – с 15%. В сферата на горите също договорихме 15% увеличение, като приоритет ще бъдат най-ниските възнаграждения до 2000 лв.“, уточни Тахов. По думите му проектът тепърва ще бъде защитаван пред Министерството на финансите и ще изисква решение на Министерския съвет.
Тахов така и не каза колко биха стрували на бюджета увеличените заплати до края на годината. Но според него допълнителните средства ще помогнат за намаляване на вътрешните диспропорции в заплащането. Синдикатите - в лицето на Димитров и този път, на свой ред се ангажираха да информират членовете си за параметрите на споразумението, включително за необходимостта от прецизно прилагане на договореното във всички структури и държавни предприятия. Преговорите ще продължат и на ниво индивидуални стопанства и агенции, за да бъдат уточнени конкретните параметри на повишенията.
На срещата беше обсъдена и нуждата от структурни мерки за стабилизиране на сектора. Синдикатите поставиха като тема срива на пазара на дървесина след затварянето на завода „Монди Стамболийски“ – основен купувач за почти всички държавни горски стопанства в страната. Изразени бяха и съмнения за картелно поведение сред останалите големи изкупвачи. Като възможна антикризисна мярка беше предложено временно включване на държавата чрез Българската банка за развитие с цел да се гарантира изкупуване и да се стабилизират цените.
Споразумението дойде след ескалация на протестите от петък и понеделник - първият на пътя към Гърция край Кресна, вторият - на АМ "Тракия". По-рано през деня горски служители направиха опит да блокират аутобана при 119-ия километър, но акцията беше осуетена от полиция и жандармерия. Зам.-председателят на КНСБ Тодор Капитанов бе отведен за справка в РПУ - с. Труд и освободен след няколко часа. Според МВР той не е изпълнил полицейско разпореждане.
Това беше вторият протест в рамките на седмица – на 10 юли демонстрация в Кресна приключи с арестите на двама синдикални лидери при опит за блокада на пътя Е-79.
Развръзката идва на фона на засега неуспешните опити на млади лекари и специализанти да получат увеличение на основната заплата и по-достойни условия на труд. Те също протестират, но не се стига до ескалация на напрежение при демонстрациите. Преди горските служители държавни пари за по-добри възнаграждения получиха стачкуващите шофьори на градския транспорт в София. Преди това парламентът вдигна с 50" заплатите на полицаите.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: