Вълна от подкрепа за Зеленски от лидерите на Европа Снимка: © Getty Images

Лидери от Европа незабавно изразиха подкрепа за украинския президент Володимир Зеленски и страната му, нападната от Русия, след безпрецедентната му среща с Доналд Тръмп и вицето му Джей Ди Ванс в Белия дом.

Среща, която изглеждаше като устроен капан за Зеленски пред камерите на медиите, а не като разговори за сделка с редкоземни метали срещу бъдещ мир, каквато се предполагаше, че ще бъде.

Съобщенията в социалните мрежи от първите мъже и жени в ЕС и НАТО буквално заваляха.

Веднага след грозната сцена в Овалния кабинет Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен се обърна към Зеленски: "Вашето достойнство почита смелостта на украинския народ. Бъдете силни, бъдете смели, бъдете безстрашни. Никога не сте сами, скъпи президент Зеленски. Ние ще продължим да работим с Вас за справедлив и траен мир".

Последва я и председателят на Европейския съвет Антонио Коща. "Вашето достойнство почита храбростта на украинския народ. Бъдете силни, бъдете смели, бъдете безстрашни. Никога няма да бъдете сам, скъпи президент Зеленски. Ние ще продължим да работим с Вас за справедлив и устойчив мир", написа той в X.

Фридрих Мерц - вероятният бъдещ канцлер на Германия, също изрази подкрепата си: "Скъпи Володимир Зеленски, ние стоим с Украйна и в добри, и в трудни времена. Никога не бива да бъркаме кой е агресорът и кой - жертвата в тази ужасяваща война", каза той.

Премиерът на Испания Педро Санчес изрази подкрепата си към Украйна, като написа: "Украйна, Испания е с вас".

Подобен призив на подкрепа показаха още полският премиер Доналд Туск, както и правителствата на Швеция и Латвия.

Президентът на Франция Еманюел Макрон първо не спомена Зеленски и Украйна, но реагира с посланието, че "повече от всякога имаме нужда от силна Европа". Той казва, че отдавна работи за това, а "моментъте сега".

В следваща публикация в Х френският дъргавен глава добави:

"Има агресор: Русия. Нападнат е един народ: Украйна. Ние бяхме прави да помогнем на Украйна и да санкционираме Русия преди три години и да продължим да го правим. Ние сме американци, европейци, канадци, японци и много други. Благодаря на всички, които помогнаха и продължават да помагат. И уважение към тези, които от самото начало се борят. Защото те се борят за своето достойнство, за своята независимост, за своите деца и за сигурността на Европа."

Премиерите на Дания и Белгия също заявиха подкрепата си за Украйна. Дик Скоф заяви, че страната му е заедно с тази на Зеленски, както винаги - а сега дори повече. "Искаме траен мири край на агресивната война, започната от Русия. За Украйна и нейния народ, и за Европа". Барт Де Вевер също изрази пълната си подкрепа за Украйна срещу агресора - Русия.

Ние стоим с Украйна", написа и канцлерът на Австрия Александер Шаленберг в Х.

Присъединиха се още правителствените ръководители на Чехия и Словения.

И трите прибалтийски републики Литва, Латвия и Естония изразиха съпричастност с Украйна след случилото се в Белия дом. Естонският премиер Кристен Михал подчерта, че битката за свобода на Украйна е обща и винаги ще е такава - "защото е правилно, а не лесно".

Илие Боложан, който временно изпълнява длъжността президент на Румъния, също заяви: "Сигурността на Украйна е ключова за сигурността на Европа. Трябва да бъдем единни и да защитим своите ценности, свобода и мир".

Правителствата на Финландия и Хърватия се присъединиха към категоричната и продължаваща подкрепа за Украйна.

Зеленски и Тръмп спорят Тръмп устрои капан на Зеленски при камината в Белия дом


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Коко Гоф е новата шампионка на Ролан Гарос след страхотен финал срещу Сабаленка

Първата американка от 2015 година насам, която печели в Париж

19:12 - 07.06.2025
Живот

Beckxit: Слуховете за вражда в семейство Бекъм се превърнаха в новата мания на таблоидите

Семейство Бекъм се оказа в центъра на драма, която захранва таблоидите в последните месеци

18:18 - 07.06.2025
Важно днес

Илияна Йотова обяви, че докладите на ЕК и ЕЦБ оправдавали притесненията на Радев за еврото

Йотова твърди, че имало опит за "промяна на темата за референдума"

15:41 - 07.06.2025
Живот

От лондонския елит до затвора: Бизнесменът, който "ловеше" лошите, но се оказа таен наркобарон

Двойният живот на бизнесмен, който се оказва "султан" на огромна наркоимперия

15:30 - 07.06.2025
Бизнес

Сътресение в Tesla: Мъск загуби един от най-добрите си инженери в нова пречка за компанията

Напускането на вицепрезидента по роботиката на Optimus повдига въпроси за развитието на хуманоидния робот

13:05 - 07.06.2025
Текстове от партньори

Оригинални статуетки очакват финалистите във "Фантастико до теб"

За първи път всички финалисти по пограмата "Фантастико до теб" ще получат специални статуетки, направени от артиста Цветелина Павлова

13:00 - 07.06.2025
Важно днес

Костадинов пратил писма до всички лидери от ЕС да не допускат България в еврозоната

Лидерът на русофилската партия продължава с опитите за саботаж срещу еврото

12:10 - 07.06.2025
Пътуване

Пътници сигнализират за затегнати проверки за размера на ръчния багаж по летищата

Пътуващи алармират за множество наложени глоби от страна на авиокомпаниите в последните месеци

11:28 - 07.06.2025
Важно днес

Русия удари Харков с ракети и бомби при "най-мощната атака от началото на войната"

Руснаците са обстрелвали жилищни сгради и цивилни обекти

10:09 - 07.06.2025