Въпреки че България вече е част от Шенген с със сухопътните си граници, порочните практики около частния буферен паркинг на границата с Румъния продължават. Фирми от транспортния бранш сигнализираха, че за да преминат свободно "Дунав мост", шофьорите трябва първо да получат номер от частния паркинг там, въпреки че опашка на границата няма.
Репортаж на Nova показа, че за да получат номер, шофьорите трябва да платят такса. Тя е различна за български и чуждестранни камиони. На запис служител на паркинга дори заплашва водач с полиция, ако не вземе номер, тъй като имало заповед от кмета на Русе всички превозни средства да се регистрират във виртуалната опашка.
Ден след репортажа премиерът Димитър Главчев внезапно разпореди мерки във връзка със случая, но така и не стана ясно какви са те.
В прессъобщение на Министерския съвет се казва, че Главчев е разговарял с вътрешния министър Атанас Илков, министъра на регионалното развитие Виолета Коритарова, министъра на транспорта Красимира Стоянова, директора на Агенция „Митници“ Георги Димов и областния управител на област Русе Драгомир Драганов. Премиерът е наредил да бъдат предприети "незабавно мерки за реорганизация на движението, така че да бъдат избегнати всякакви затруднения за трафика и да се прилагат стриктно правилата на Шенген".
Ресорните ведомства продължават да си прехвърлят топката около порочната практика за изнудване на превозвачите, които преминават "Дунав мост". От Министерството на транспорта заявиха първоначално, че нямат правомощия за организацията и че целта на виртуалната опашка е да помага на шофьорите, а не да им пречи.
От Министерството на регионалното развитие прехвърлиха въпроса към Община Русе. Оттам първоначално обявиха, че коментар по темата ще има чак в понеделник. След нареждането на Главчев обаче областната управа даде брифинг за медиите още в събота и обясни, че проблем няма. Системата работила само при големи опашки, а номерата се издавали безплатно.
"Камион не е спиран и не е каран да плаща такса, за да вземе номер. Вземането на номер е безплатно. Ако няма опашка, няма нужда да бъде спиран", каза кметът на Русе Пенчо Милков, въпреки че има данни точно за обратното.
Преди пълното присъединяване на България към Шенген системата с виртуални номера за опашка за пресичане на границата създаваше ред при преминаването на границата за шофьорите на тирове, които често чакаха на дълги километри колони.
От началото на годината обаче опашки от камиони почти няма. Това кара превозвачите да се питат защо все още трябва да преминават през частен паркинг и да пмащат, за да получат номер, необходим за преминаването им към границата.
Изнудването на шофьори на буферния паркинг при "Дунав мост" край Русе не е нещо ново. Още през 2023 г. разследване на Антикорупционния фонд (АКФ) разкри тази практика.
Разследването на АКФ от 2023 г. показа, че Община Русе е разрешила на частната компания "Тир Паркинг Русе" да построи голяма площадка за престой на камиони преди навлизане в граничната зона.
Същата фирма е оператор и на т.нар. "виртуална опашка" - електронна система, която управлява реда за преминаване на границата от изчакващите тежкотоварни превозни средства.
В репортажите на АКФ имаше свидетелства на спедитори и превозвачи, които се оплакват, че без талон от фирмата няма как да преминат границата, а служителите отказвали да предоставят такъв талон на камиони извън частния паркинг.
За "услугата" по престой на опашката се събират такси, върху които не се начислява ДДС. При това - те са тройно по-високи за чуждестранните превозвачи, независимо дали са от държава от ЕС или от трета страна.
Според АКФ там се събират не само пари, но и "подробни данни за шофьорите, камионите, вида и местоназначението на товарите, изпращачите и получателите на товарите".
Още по темата:
АКФ: Изнудването на шофьори при "Дунав мост" продължава въпреки заявките на властта
Как схемата "Капитан Андреево" се прехвърля и към "Дунав мост", разказва Антикорупционният фонд
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: