Върховният съд на САЩ потвърди закона, който забранява TikTok в Съединените щати по съображения за национална сигурност.
Условието за избягване на забраната е китайската компания-майка ByteDance да продаде американските си активи на инвеститор от САЩ. Тъй като това не се случи, забраната за приложението може да влезе в сила още тази неделя, 19 януари.
Съдиите, с единодушно решение 9-0, отказаха да спасят платформата.
Малко преди новината да бъде съобщена официално, Доналд Тръмп обяви, че е провел телефонен разговор с китайския президент Си Дзинпин, по време на който са обсъждали и казуса със забраната на TikTok, наред с други стратегически теми.
В рамките на закона е предвидена 90-дневна отсрочка, ако бъде постигнат значителен напредък към продажбата на платформата.
От ByteDance обжалваха цялостно новия закон пред Върховния съд, защото според тях текстовете противоречат на Първата поправка в Конституцията на САЩ, която защитава свободата на словото.
Съдиите обаче постановиха, че законът, приет с голямо двупартийно мнозинство в Конгреса миналата година, спазва конституционните принципи.
В становището си Върховният съд признава, че за 170 милиона американци TikTok предлага платформа за изразяване и е място за изграждане на общност. Въпреки това отчитат, че Конгресът е приел закона заради опасенията за риск за националната сигурност на САЩ - фактор, който има по-голяма тежест за крайното решение по делото.
Сенаторът демократ Чък Шумър заяви, че ще работи за намиране на американски купувач за TikTok, за да се защити националната сигурност, без да се прекратява достъпът до приложението.
Bloomberg обяви, че милиардерът Илон Мъск би могъл да придобие американските активи на ByteDance, ако китайската компания не успее да се пребори срещу законовата забрана на приложението си. Тези твърдения не получиха официално потвърждение.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: