ВАС не позволи регистрацията на "Българско лято" за изборите Снимка: © Facebook.com/Васил Божков

Партията на Васил Божков "Българско лято" няма да може да се яви самостоятелно на парламентарните избори на 14 ноември.

Върховният административен съд е отхвърлил жалбата на организацията срещу ЦИК, която преди седмица отказа да я регистрира заради липсващи документи.

Причината за отказа всъщност е невъзможността на "Българско лято" да открие банкова сметка - едно от задължителните изисквания на Изборния кодекс. Партията попадна в забранителния списък на българските банки, след като Васил Божков и свързаните с него фирми и организации бяха санкционирани по закона "Магнитски" от Министерството на финансите на САЩ.

Тричленен състав на ВАС приема, че отказът на ЦИК е постановен в съответствие със закона.

"Непредставянето на което и да е от задължителните приложения към заявлението за регистрация по чл. 133, ал.3 Изборния кодекс е самостоятелно основание за отказ за регистрация. ЦИК действа в условията на обвързана компетентност и извършва проверка само по представените документи и няма право да преценява причините за допуснати непълноти в приложенията", се казва в решението по административното дело.

То е окончателно и не може да бъде обжалвано.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Ще изпадне ли БСП от ПЕС - еврогрупата, която Сергей Станишев управлява 11 г.

Как се появи интригата около бъдещето на БСП в Партията на европейските социалисти

19:03 - 01.12.2023
Технологии

До Америка и назад: Д-р Мария Тончева и надпреварата с времето

Тя е пионер във въвеждането на регенеративните терапии у нас.

19:00 - 01.12.2023
Важно днес

Всичко, което трябва да знаем за COP28 в Дубай

Президентът на САЩ Джо Байдън, подобно на китайския си колега Си Дзинпин, няма да присъства на COP28

17:21 - 01.12.2023
Живот

Болестта на патриарха и папата: Кога църквата говори и кога мълчи за здравето на своите водачи

И двамата църковни водачи са с белодробни заболявания

16:59 - 01.12.2023
Важно днес

Депутат от "Възраждане" заплаши Тодор Тагарев със "смъртно наказание"

Вместо да му направи забележка за недопустимия тон, председателстващата заседанието само поклати глава

16:20 - 01.12.2023
Култура

След Тейлър Суифт и Бийонсе и концерт на Queen от 1981 г. тръгва по кината

Пореден музикален концерт ще завладее кино екраните през януари

15:42 - 01.12.2023
Живот

Джулиана Маргулис: LGBT-хората, които подкрепят "Хамас", щяха да са първите им жертви

Актрисата обвинява TikTok за разпространение на пропаганда и омраза

15:20 - 01.12.2023