След тест на полиграф, Васил Терзиев назначи главния архитект на София

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Кметът на София Васил Терзиев съобщи, че е назначил Богдана Панайотова за главен архитект на столицата въпреки призивите за отмяна на конкурса и провеждане на нов избор.

Терзиев застава зад "най-прозрачно провеждания конкурс в последните десетилетия" за ключовата позиция в йерархията на Столична община, като изтъква, че е бил проведен "пред очите на всички".

"Днес подписах заповедта за назначаване на арх. Богдана Панайотова на длъжността главен архитект на Столична община. Възлагам на нея, с подкрепа от мен, екипа на общината и всички политици, които уважават правилата, да направи нужната промяна в НАГ със спазване на законите и процедурите, с упорит труд и професионални решения, които да носят реална полза за гражданите", казва той в позиция, разпространена във Facebook.

Решението му идва няколко дни след като и "Спаси София", и "Продължаваме промяната" изразиха недоволство от избора на Панайотова и слабата конкуренция на конкурса.

Терзиев обаче смята, че причината за "свирепите реакции на политици" е това, че "извадихме политиката от градоустройството".

Кметът твърди още, че "няма съмнения в почтеността" на арх. Богдана Панайотова и дори съобщава, че тя доброволно преминала през полиграф, "за да докаже и по този начин, че корупцията, нерегламентираното влияние и злоупотребата с власт не са част от начина ни на мислене и управление".

"С досегашното си присъствие в НАГ е била почтена. Призовавам всички политици и говорители на всякакви кръгове да потвърдят претенциите си за честност, почтеност и непоносимост към корупцията, като направят същото, преди отново да заговарят за принципи и да хвърлят обвинения към мен и екипа ми", пише още той.

ПП се разграничи от решението на Васил Терзиев

"Продължаваме Промяната" - партията, която излъчи Терзиев като кандидат за кмет на София през 2023 г. - обяви "загриженост" във връзка с решението му да назначи Богдана Панайотова.

Мотивът: "досегашната ѝ професионална история, която не ни дава достатъчно основания за доверие".

"Ще поканим кмета Терзиев на заседание на Изпълнителния съвет на партията, за да обсъдим допълнителни мерки, които да гарантират прозрачност, професионализъм и устойчиви решения в интерес на софиянци.
Имаме уважение към усилията на кмета Терзиев да бъде носител на нов модел на управление, но ще следим отблизо действията на новия главен архитект и работата на общината особено по ключови градоустройствени въпроси. София има нужда от управление, което поставя публичния интерес над всичко. Ние ще продължим да настояваме именно за такъв подход", се казва в позицията на ПП.

Конкурсът за главен архитект на София: "Състезание по колоездене между шаран и акула"

Важно днес

САЩ и Индия са постигнали търговско споразумение, обяви Тръмп

Индия ще спре да купува руски петрол според постигнатото споразумение

20:08 - 02.02.2026
Важно днес

Президентът на ФИФА предлага Русия отново да участва в международния футбол

Джани Инфантино заяви, че е против забраните и бойкотите

19:19 - 02.02.2026
Спорт

Потвърден е първи случай на допинг преди Зимните олимпийски игри

Италианската биатлонистка Ребека Паслер е временно отстранена

18:29 - 02.02.2026
Кино и сериали

Излезе трейлърът на филма за Майкъл Джексън – поглед към ранните години на Краля на попа

Биографичният филм се очаква с огромен интерес

17:17 - 02.02.2026
Важно днес

София кръщава улици на Тери Пратчет и Миряна Башева

Улиците в тяхна чест ще се намират в "Манастирски ливади"

16:14 - 02.02.2026
Важно днес

Посредник е избирал момичета от България за Джефри Епстийн

В документите по делото "Епстийн" се говори за мистериозна жена, правителствени лица и Кирил Сакскобургготски

15:57 - 02.02.2026
Важно днес

Нов случай на отказ от спешна хоспитализация в София, възрастна жена с инсулт почина

Близките на жената са били принудени сами да търсят болница, която да я приеме

15:06 - 02.02.2026
Важно днес

Службите подозират пране на пари през български торент сайтове

Трима души са с повдигнати обвинения след акцията срещу торент сайтовете

15:04 - 02.02.2026
Важно днес

След заплахата от екзекуция, иранският протестиращ Ерфан Солтани вече е на свобода

26-годишният Ерфан Солтани беше арестуван миналия месец по време на масовия граждански бунт, обхванал страната

14:45 - 02.02.2026