"Продължаваме промяната" е предложила Никола Барбутов за зам.-кмет на София, той е назначен с подписа на кмета Васил Терзиев. Отговорност за действията на арестувания Барбутов обаче носи самият той. Това се разбра от думите на председателя на партията Асен Василев в интервю за bTV - първото му след скандала с корупционен сюжет в София.
Според Василев кметът на София и ръководството на партията биха били отговорни за евентуални корупционни практики, ако са знаели за тях. Такива данни обаче няма, включително и в изтеклия запис между Барбутов и кмета на район "Люлин" Георги Тодоров, в който се говори за отчисления от спечелени обществени поръчки.
"Ние сме предложили г-н Барбутов на Васил Терзиев. Оттам нататък всеки човек си избира екипите. Няма такова нещо ти да инсталираш и да сложиш някого някъде, когато си слагаш подписа, решението и отговорността е твоя", коментира бившият финансов министър по повод методите за назначение на хора в различни администрации. По думите му по тази причина не може да се говори и за "партиен натиск" за назначения, на какъвто твърдят, че са били подложени напусналите ПП районни кметове на "Люлин" и "Младост". Василев не отрече, че подалият оставка съпредседател на партията Кирил Петков е предлагал хора за постове на кметове, но нито един от тях не е бил назначен - тоест няма как да е имало натиск, щом няма последващо действие.
Бившият финансов министър каза още, че не е ясно кой точно е направил скандалния запис, които изтекоха в медиите, тъй като кметът на "Люлин" отрича да ги е инициирал. Ако ги е направил обаче това би било незаконно.
"Има един запис, от който всички се отричат. Това, което чух е абсолютно недопустим разговор, в който се говори да се прави корупционна схема", изтъкна Василев.
Той посочи още, че във връзка с корупционния скандал в момента "Продължаваме промяната" проверява всички обществени поръчки, свързани с техни кадри. Досега проверката им е показала, че на места има поръчки, от които са отстранявани фирми, предлагали най-ниска цена.
Такъв пример има именно в район "Люлин", където районният кмет доскоро беше част от "Продължаваме промяната" и участва в разпространения запис с Барбутов. Там има възложена обществена поръчка, от която са отстранени 4 от 5-те кандидати, за да остане само един.
Според него основният проблем в случая е не е дали има или няма корупционни практики някъде, а дали те се прикриват или се разследват от отговорните за това органи, каза още Василев.
Лидерът на ПП акцентира и върху други обстоятелства, свързани с отцепилите се районни кметове и общинските съветници на "Продължаваме промяната", които обвиниха партията в "корупционни практики и търговия с влияние".
Отцепилият се общински съветник на ПП-ДБ Димитър Шалъфов например е загубил правосподобността като синдик и е загубил дело по тази тема - нещо, което не е било публично известно за останалите членове на партията. Според Василев това са обстоятелства, които повдигат въпроси.
Бившият финансов министър Асен Василев отправи критики и към настоящото правителство заради управлението на държавните финанси. Най-притеснителното в бюджета е, че събирането на приходи върви тревожно зле - при заложени 6 милиарда лева от ДДС, са постъпили едва 1 милиард лева към края на май.
Той предупреди, че властта прикрива слабото изпълнение на бюджета чрез забавяне и орязване на капиталовите разходи, включително по общински проекти. Василев смята още, че управляващите подготвят вдигане на данъците и увеличаване на държавния дълг.
По думите му във финансовата политика на правителството има и друг голям проблем, който може да взриви бюджета. Това е предоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост, чиито промени за реформи и инвестиции бяха одобрени от Европейската комисия в сряда.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: