"Възраждане" поиска вот на недоверие срещу кабинета - нищо, че такъв изглежда обречен Снимка: © Getty Images

Проруската партия "Възраждане" обяви, че иска да внесе в парламента вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков. Мотивите са, че редовното правителство се е провалило по отношение на външната политика.

В аргументите си от формацията се позовават предимно на проруски опорки като тези, че България е "въвлечена в чужб геополитически конфликт" или че санкциите срещу Русия "нанасят тежки щети на българската икономика". "Възраждане" основава вота си и на друго събитие - смъртта на българския служител на ООН в Газа. Според партията правителството е проявило "скандална пасивност" по случая.

По тези Костадин Костадинов и депутатите му искат незабавно оставката на правителството.

Според Конституцията вот на недоверие може да бъде внесен от 1/5 от народните представители или общо 48 депутати. В 51-вото Народно събрание "Възраждане" разполага с по-малко депутатски места от нужното - 33.

От политическата организация добавят, че от днес мотивите за вота ще бъде на разположение в стаята на парламентарната група в Народното събрание за всеки, който желае да ги подкрепи. Те търсят подкрепа от всички партии извън управляващото мнозинство, което според Костадинов включва ГЕРБ, БСП, ИТН и двете ДПС-та (ДПС-ДПС и ДПС-Ново начало - б.ред.)

Към момента нито една друга формация не е посочила, че има намерения да подкрепи идеята на "Възраждане". Всички останали опозиционни партии извън петте, посочени от Костадинов, разполагат с 90 депутати, т.е. хипотетично те разполагат с нужния брой за внасяне на вота в пленарна зала, но не и за прокарването му.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Григор Димитров отстъпи на Джокович. Сърбинът е на победа от титла № 100

Все пак първата ни ракета изигра най-силния си турнир от началото на годината

22:41 - 28.03.2025
Важно днес

Вече месец няма отговор как е загинала майката на Теодора Георгиева

Поискана е повторна аутопсия, но такава все още не е направена

19:02 - 28.03.2025
Бизнес

И производители на храни скочиха срещу идеите на властта "да ги пази" с таван на надценките

Законопроектът на Георги Тахов все още не е публикуван, но обира негативни реакции

18:15 - 28.03.2025
Важно днес

Украйна и Русия се обвиняват за удари по енергийни обекти

Последните развития само показват колко крехко е и малкото постигнато примирие между Русия и Украйна.

18:06 - 28.03.2025
Технологии

Когато смартфонът подреди живота ви

Като човек, който предпочита видеа пред снимки, може би най-интересната и полезна функция за мен беше AI Audio Eraser

17:45 - 28.03.2025
Важно днес

Силно земетресение срути строящ се небостъргач в Банкок, десетки са в неизвестност

Мощно земетресение разтърси Централен Мианмар и предизвика разрушения дори в съседен Тайланд

17:29 - 28.03.2025
Важно днес

БОЕЦ: Горица Кожарева се е наградила със 102 хиляди лева бонуси

Тя беше временно начело на Сметната палата, когато си е раздала възнаграждения за постижения

16:49 - 28.03.2025
Важно днес

Израел нанесе удари в южен Бейрут за първи път след примирието с "Хизбула"

Крехкото примирие от ноември миналата година отново е под заплаха

16:46 - 28.03.2025
Бизнес

За 10 години Vivacom Регионален грант дари над 700 000 лв. за значими проекти от цялата страна

На специално събитие телекомът обяви новите 10 финалисти в програмата

15:49 - 28.03.2025