Туристическият данък за нощувка в София да се увеличи повече от два пъти, а ставката на патентния данък за Airbnb да се върне на нивата отпреди пандемията, когато е намален заради нея. Това предвижда предложение на столичната община, което трябва да бъде гласувано от общинския съвет.
Въпросният данък, чието увеличение предлагат от екипа на Васил Терзиев, се изисква от хотелиерите, но се плаща от туристите. А идеята е събраните приходи да се ползват целево за позиционирането на София като туристическа дестинация. Парите ще отиват както за реклама, така и за подобряване на инфраструктурата.
Предвижда се туристическия данък да се увеличи:
- от 1,20лв. на 3 лв. за нощувка в хотели с 5 звезди
- от 0,40 лв. на 1 лв. за нощувка хотели с 1 звезда
Патентен данък :
- От 25 лв. на 250 лв. годишно за обекти с до 20 стаи, включително Airbnb
Въпреки вдигането на туристическия данък, таксите в София остават най-ниските сред европейските столици, уточни зам.-кметът по туризма, международната дейност и европейските политики Никола Барбутов.
Преди да обявят предложението, от столичната община са се срещнали с представители на туристическия бранш. По думите на Барбутов, хотелиерите са съгласни с по-високия налог, който реално се плаща от туристите. Но те настояват да има ясна програма, за чието осъществяване ще се харчат парите, каквито са намеренията и на общината.
Очаква се увеличените такси да генерират допълнително 3-4 млн. лева и общият приход от туристическия налог да достигне 6 млн. лева. Парите ще се използват целево - за налагане на бранд Visit Sofia чрез реклама и подобряване на инфраструктурата за туристи.
"Липсват достатъчно средства за финансиране на политики за туристическия бранш и имаме уверение от кмета Васил Терзиев, че тези средства ще отиват изцяло за това, за да може да постигаме целите, които сме си поставили. Има по-голяма конкуренция в бранша през последните години, заради което е нужен и по-голям финансов ресурс", коментира общинската съветничка от ПП-ДБ-СС Пламена Терзирадева.
Основният аргумент е, че въпросният данък не е променян от 2011 г., като за 13 години са се променили драстично и средните цени, и разходите и заплатите в София. Приходите ще се използват за инвестиции основно в инфраструктура и по-добро обслужване чрез информационните центрове на място и онлайн.
Ако предложенията бъдат приети, новите ставки ще влязат в сила от 1 януари 2024 година.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: