В живота на всеки от нас има поне един Олимп - връх, който искаме да покорим, да сбъднем мечтата си. За Евгени Венков това предизвикателство има три измерения - физическо, психическо и бизнес.
Евгени днес е професионален състезател по бодибилдинг и работи в маркетинговата агенция Netpeak. Срещаме се с него като част от партньорството ни с Doppelherz, за да разкажем историята му за пътя към мечтата - разказ с поука, че в крайна сметка перспективата е всичко.
Годината е 2016-та. Тогава Евгени чува много тежка лекарска диагноза - по гръбначния му стълб има толкова много травми, че не е безопасно дори да се навежда.
Няколко години по-късно той е многократен шампион по културизъм, успешен професионалист извън залата и човек, който намира удоволствие във всекидневното решаване на проблеми.
Физиката
“Винаги съм имал виждане - да бъда така костюмиран и в много добра спортна форма. Да съм в бизнес средите. Още като дете съм се възхищавал на хора като Скалата и Арнолд Шварценегер”, казва Евгени.
Това говори доста за него - докато е тийнейджър, който тежи 55 кг, иска да бъде като Дуейн Джонсън. Не просто иска, вярва, че така ще бъде.
Отнема му няколко години да натрупа мускулна маса и да стане почти 100 кг. Обича да се шегува, че понеже е от Бургас, около себе си е имал достатъчно “батки”, на които по никакъв начин не е искал да отстъпва. Което си е допълнителна доза мотивация.
В живота си всеки мъж трябва поне един път да фалира и един път да разбият сърцето му - това е една от любимите сентенции на Евгени Венков. За подробности не го питаме, но ако му се е случило, то в неговия случай има и “бонус” мотивация.
“Когато бях в първи курс в университета, ми се появиха болки в рамото. С всяка следваща тренировка болките ставаха по-сериозни. В един момент толкова силно ме заболя, че вече знаех, че трябва да ме види лекар”, разказва Евгени.
“Това беше стартът на “приключение”, в което цяла година ходих по болници. След преглед с ЯМР ми казаха, че имам частично разкъсване на ротаторен маншон (важна част от рамото). Изобщо не знаех какво е, но исках просто да ми направят операция и да минава”.
И макар контузията да не звучи никак приятно, този проблем щеше да бъде добра новина, особено на фона на реалната диагноза, която Евгени чува по-късно.
„Бях натрупал много мускулна маса, която по всяка вероятност ме защитаваше от реалните проблеми, които съм имал. Докато чаках за операцията, започна да изтръпва лявата ми страна – кракът, трапецът, ръката бяха непрестанно схванати до степен, че имах сериозни затруднения със съня.“
“Направих операцията на рамото, междувременно минах и изследвания на гърба и след интервенцията исках да разбера резултата. Сервираха ми, че имам парамедианна дискова херния - и на врата, и на кръста”.
Препоръката е да забрави да спортува до края на живота си.
“Много добре си спомням как бях при лекаря и държах резултатите с изследванията. Един лист падна на земята и тръгнах да се навеждам да го взема. Но лекарят моментално ми направи забележка да внимавам много, защото е опасно. Тогава се паникьосах, че мога да стана инвалид”.
Психиката
Следват седмици на тежка депресия.
“Сестра ми се опита да ме успокои, че съм имал две цели - да съм в топ форма и да съм бизнесмен, но ми остава да бъда второто - бизнесмен с коремче (смее се). Имаше моменти, в които се съмнявах дали ще мога да вървя”.
И опасността е наистина голяма, след като друго медицинско лице му казва, че проблемите му са на всеки един прешлен на гръбначния стълб.
Решението на Евгени обаче е не да се фокусира върху проблемите, а веднага да започне да търси решенията.
Той идва в София, за да направи още консултации и да събере мнения за състоянието си. И макар всички да му казват, че определено има наранявания, доста от лекарите го успокояват с това, че “има и по-лоши случаи”.
“Един специалист ми каза: “Беър Грилс има два счупени прешлена и продължава да работи”. Това буквално обърна мисълта ми. Започнах да търся и да намирам мотивиращи истории”.
“Казах си, че ще използвам падението си, за да изградя моята история в социалните мрежи”.
Това, което Евгени прави, е да се снима как е в най-лошата си форма, а след това да достигне пика си и да покаже феноменалната трансформация. Така човекът, на когото казват, че е опасно да се навежда, днес е редом до най-добрите в бодибилдинга. Той обаче не подозира, най-впечатляващото е не толкова физическата му форма, макар да е недостижима за повечето хора, а как психически преминава през всичко.
“Вярвам, че мога да стигна до Мистър Олимпия. Дори и обаче никога да не съм на върха, самото приключение ме е изградило”, споделя Евгени.
Бизнесът
Другият личен Олимп за Евгени е успех в бизнеса - онзи успех, за който мечтае от малък. И се справя - работи на високо ниво в голяма маркетингова агенция.
За да може да съчетава перфектната спортна форма с работните си ангажименти, му трябва не само желязна дисциплина, но и правилен подход.
“Мисленето по линеен начин много ми помага във всекидневието. Аз знам какви са целите ми след 5, след 10 години. Всеки ден се сблъсквам с хора, които мислят ден за ден. Разбира се, има моменти, в които някой се чуди как мога да пропускам коледното парти, защото трябва да тренирам”.
“За мен обаче не е въпрос на преговори кога ще си лягам, какво ще ям и какво ще представлява денят ми”.
Всъщност “тайната” е в оптимизирането на времето. А за това помагат както правилните навици, така и правилните добавки.
“Хранителните добавки се появяват, защото качеството на храната се влошава. Всичко това се случва, защото компаниите искат продуктите да имат по-голям срок на годност. И така дори “полезната храна” може да загуби от свойствата си”.
Най-просто казано, хранителните добавки компенсират липсата на нутриенти в нашата диета.
Колагенът има съществена роля в режима на Евгени Венков. Защото както той, така и всички спортисти в топ форма знаят, че възстановяването е по-важно дори от тренировката. Колагенът помага както при възстановяване, така и при предпазване на хрущялната тъкан. Той подобрява и състоянието на съединителната тъкан.
Медицински изследвания показват, че колагенът помага при артритна болка, както и при причинени от спорта болки в ставите.
Изборът на Евгени е Doppelherz Колаген 11.000 - комбинация от колаген, хондроитин, витамини С и D, съчетани с мед и селен.
Селенът осигурява антиоксидантна клетъчна защита. Доказано е, че недостатъчният му прием води до по-ниски нива на колаген в сухожилията и хрущяла.
Микроелементът мед благоприятства за поддържане на нормалното състояние на съединителната тъкан.
Самият колаген е хидролизиран, което означава, че молекулата е претърпяла процес на раздробяване до определена молекулна маса, която е по-лесно усвоима от организма.
Числото 11.000 е количеството колаген в дневната доза (в мг.). Това е важно, защото можете да откриете продукти с многократно по-ниски нива, които също така носят името “колаген”.
“От повече от година се задълбочих много по отношение на приемането на витамини и антиоксиданти. В началото залагах много на дисциплината - правех нещо, дори да не съм отпочинал, но промених перспективата си, като вече искам да съм максимално продуктивен, без да имам енергийни спадове през деня”.
За доброто възстановяване помага и магнезият. В сака на Евгени винаги има Магнезий 250 LIQUID.
При активно спортуващите адекватното снабдяване с магнезий е от изключително значение. Магнезият лесно се отделя при прекомерно изпотяване, особено в по-топлите месеци от годината или след интензивна тренировка. От друга страна, той е определящ за мускулната функция, тъй като участва в структурата на над 300 ензима, някои от които са отговорни за процесите на производство на енергия. Отговорен е и за нормалния синтез на белтъчини.
Магнезият допринася и за нормалното функциониране на нервната система и поддържането на нормалната психична функция.
“Сънят и възстановяването са нещо, на което обръщам огромно внимание. Гледам да спя минимум седем часа. Преди да си легна, се старая да не приемам въглехидрати. Светлината също е много важна. Както и температурата на стаята” - са другите препоръки на Евгени за топ форма - и физическа, и психическа.
За него изваяното тяло не е някаква фикс идея, а единствената опция. Без значение колко работни ангажименти има. Това си е неговият Олимп, който освен мотивиращ, може да бъде и доста поучителен.
“За мен всичко е въпрос на организация. Когато съм командировка, не отсядам в хотел, а в апартамент, за да има кухня да готвя. Наблизо трябва да има фитнес зала и т.н. Когато си задаваш правилните въпроси, намираш решения”.
“Всеки ден ставам с идеята, че искам да реша колкото се може повече проблеми. Знам, че каквото и да се случи, трябва да се адаптирам. Не се настройвам за “перфектната ежедневна рутина”, защото така човек се разочарова”, казва Евгени.
С тази философия не само се справя със своите върхове за покоряване, но успява и да се задържи там.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: